Odsouzení mladíci chtěli oběti sebrat klíče od bytu a ukrást tam nejméně 40 000 Kč. K útoku došlo v Klášterci nad Ohří na břeh řeky poblíž jezu v Zámeckém parku.

Mladý ďábel

Chlapce sice bodl dvakrát Štrob, ale ďáblem naštěptávačem, který Štroba k útoku přemluvil, byl Roth. Předseda senátu Ondřej Peřich zdůraznil, že oba byli odsouzeni na 15 let do vězení, protože smrtelné údery vedl Štrob, ale bez navádění a spoluúčasti Rotha by se to nestalo.

Rodiče mrtvého Tomáše uvedli, že syna jim to sice nevrátí, ale aspoň, že vrazi byli potrestáni. Sestra zavražděného u soudu za rodinu uvedla „Brášku mi to nevrátí, ale doufáme ve vaší spravedlnost.“

Oba mladíci přijali rozsudek na první pohled v klidu. Rozplakala se matka zavražděného Tomáše a jeho otci potichu kapaly do klína slzy. Zarudlé oči od potlačovaného pláče měli i přítomní rodiče odsouzeného Štroba.

Jeho matka pro Deník uvedla, že byl ve vleku Rotha, což akceptoval i soud. „Mami, já musím s ním jednou týdně ven,“ uváděl Štrob, když ho matka prosila, aby se s Rothem nestýkal.

Soud akceptoval, že byl Štrob Rothem šikanován, byl v jeho psychickém vleku. Ale bylo na jeho rozhodnutí, zda se vzepře Rothovi.

Duše vrahů

Štrob nebyl agresivní, naopak patřil mezi pasivní typy. Žil především svými sbírkami známek, mincí a starých fotoaparátů. Podle matky byl „takový ňouma, držel se doma,“ uvedla včera pro Deník před rozsudkem.

Neuměl si příliš získat přátele a Rotrh ho měl léta vydírat, chránit před šikanou spolužáků, ale zároveň od něho vybírat nemilosrdně desátky, včetně krádeží peněz u Štroba doma.

Rotha hodnotil předseda senátu Peřich jen negativně. Jedinou polehčující okolností bylo, že mu je teprve 18 let. Jinak si vedl jako kriminálník okresního formátu.

Roth musel opustit krátce po sobě dvě střední školy. K loupežnému útoku jej vedla jeho nezaměstnanost, vyšší finanční požadavky vyplývající z jeho způsobu života – kouření a bohémský život. Protože si pod různými záminkami vypůjčil od Štroba na 50 000 korun, ke spoluúčasti na vraždě vedla Štroba obava, že jeho otec zjistí výběr z vkladní knížky a předání peněz Rothovi. To je vzájemně motivovalo k fyzickému útoku.