U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. K vyjádření nedůvěry vládě jsou potřeba hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců.

Tábor opozice čítá 92 hlasů. Aby se mu podařilo kabinet svrhnout, muselo by se k němu přidat nejméně devět poslanců z řad koaličních sociálních demokratů nebo komunistů, kteří vládu tolerují. Klub ANO se za Babiše postavil a žádný z poslanců vládního hnutí návrh opozice nepodpoří.

Vedení KSČM se bude záležitostí zabývat v úterý. V pátek ráno ještě zasednou komunističtí poslanci, na klub přijde sdělit svůj pohled na kauzu Babiš. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes ČTK napsal, že své hlasování přizpůsobí názoru stranického kolektivního orgánu a poslaneckého klubu.

"Ale vzhledem k tomu, že takzvané novinářské zjištění nepřineslo nic nového, tak v tuto chvíli neuvažuji o tom, že bych podpořil návrh pravicové opozice," uvedl. Rovněž pro místopředsedu frakce Lea Luzara bude rozhodující názor stranického vedení, neboť se, jak podotkl, nejedná o volbu jednotlivce, ale o ryze politickou věc. "I když jsem příznivcem odmítnout tento pokus o vyjádření nedůvěry," sdělil ČTK Luzar.

Kabinet zřejmě hlasování přečká

Dosavadní vyjádření představitelů ČSSD a KSČM zatím ukazují na to, že opozici se kabinet svrhnout nepodaří. Prezident Miloš Zeman navíc avizoval, že pokud by vláda padla, pověřil by jednáním o sestavení nového kabinetu opět Babiše.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. V březnu 2009 Sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS).

Poslanci hlasují o vládě vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory. Předchází tomu zpravidla několikahodinová debata.

Rozpuštění Sněmovny?

Pokud by opozice chtěla zabránit opakovanému jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem i v případě, že by se v pátek podařilo vyslovit vládě nedůvěru, musela by získat 120 hlasů potřebných pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb. Prezident Miloš Zeman totiž avizoval, že je připraven Babiše opětovně jmenovat premiérem. Hnutí ANO, pro které je Babiš jediným kandidátem na premiéra, také drží funkci předsedy Sněmovny, který po prezidentovi může rozhodnout o jmenování šéfa kabinetu.

V případě vyslovení nedůvěry vládě by současný kabinet ANO a ČSSD musel podat demisi. Následně by opět přišla řada na ústavou stanovené tři pokusy o sestavení vlády, kdy při prvních dvou jmenuje premiéra prezident, při třetím předseda Sněmovny.

Ústava konstatuje, že při neúspěšném třetím pokusu vlády o získání důvěry může prezident Sněmovnu rozpustit. Zeman ale už dříve uvedl, že toto ustanovení neznamená, že by dolní komoru rozpustit musel. Podle jeho vyjádření, které podpořili i někteří ústavní právníci, by bylo místo toho možné znovu opakovat trojici pokusů o sestavení vlády.

Kromě neúspěšného třetího pokusu o sestavení vlády uvádí ústava i další možnosti pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb. Je to situace, kdy Sněmovna nebyla usnášeníschopná po dobu delší než tři měsíce, což znamená, že by na schůzi muselo být přihlášeno méně než 67 poslanců. Vzhledem k tomu, že ANO má 78 mandátů, je ale naplnění takové podmínky nepravděpodobné.

ČSSD je vázána koaliční smlouvou

Sněmovnu je také možné rozpustit, pokud se po tři měsíce neusnese o vládním návrhu zákona, s jehož přijetím spojila vláda důvěru. Takový postup by ale vyžadoval součinnost vládní koalice.

Prezident Sněmovnu musí rozpustit v případě, že s tím vysloví souhlas nejméně 120 poslanců. Pokud by ANO na takovém postupu nemělo zájem, musely by se na něm dohodnout všechny ostatní sněmovní strany. Sociální demokracii ale zakazuje koaliční smlouva s ANO připojit se k takovému hlasování po dobu trvání koalice.

Sociální demokraté by koaliční smlouvu porušili i v případě, že by se připojili k opozici při hlasování o nedůvěře vládě. Komunistům, kteří menšinový kabinet tolerují, smlouva s hnutím ANO nezakazuje hlasovat pro nedůvěru vládě, nesmějí ale takové hlasování sami vyvolat, což také v současném případě neučinili. Předseda KSČM Vojtěch Filip už při podpisu smlouvy uvedl, že komunisté by hlasovali pro nedůvěru vládě, kdyby dohoda, která předpokládá prosazení některých programových priorit KSČM, nebyla naplňována.

Pokud chtějí opoziční strany s vyslovením nedůvěry uspět, musejí získat alespoň devět poslanců z vládních stran nebo z KSČM. Šestice opozičních uskupení, která hlasování o nedůvěře vyvolala, má dohromady jen 92 poslanců. Pro vyslovení nedůvěry vládě nestačí většina přítomných ve Sněmovně, ale hlasy 101 zákonodárců.