Výpověď smlouvy oznámili v pondělí předseda a místopředseda bloku Martin Konvička a Petr Hampl. Zástupci Úsvitu poukazují na to, že všechny informace mají jen z internetu. Úsvit bude podle Zilvara čekat taky na výsledky nedělního jednání akční rady bloku. Konvička a Hampl neprojednali postup ve vedení bloku, podotkl Lidinský.

Zasedání předsednictva Úsvitu se účastnila taky místopředsedkyně bloku Jana Volfová. Na otázky novinářů k nynější situaci nechtěla odpovídat, podle zástupců Úsvitu ji Konvičkův a Hamplův krok rovněž překvapil. Nesouhlas s jejich postupem vyjádřili v dnešním prohlášení zástupci čtyř pražských místních organizací bloku a vedení jeho divize v metropoli.

„Úsvit vyzývá všechny členy Bloku proti islámu, kteří si váží spolupráce a mají zájem na prosazování společného programu, aby pokračovali ve spolupráci s Úsvitem," řekl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Blok proti islámu odpoledne informoval média o změně svého mluvčího, Davida Štěpána střídá Miroslav Adamec. Ten nechtěl prohlášení o výpovědi smlouvy dále komentovat, vše v něm prý zaznělo. Totéž platí o výhradách pražských členů ke krokům Konvičky a Hampla. „Tady tu výzvu, která zazněla dneska z Prahy, zatím také necháváme bez komentáře," řekl Adamec.

Úsvit jednal neférově, řekl Konvička

Konvička v pondělí uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za „zcela mylný politický krok". Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili. Mluví o sedmi desítkách předvolebních debat s občany, pronájmech sálů, sedmi milionech výtiscích novin, organizaci demonstrací a o facebookové reklamě.

Černoch nařkl Hampla z toho, že žádal šest milionů korun na placené pracovníky. „Každá koruna, kterou na příspěvcích od státu dostaneme, musí skončit v plakátech, letácích, facebooku, v legislativě, a ne v placených krajských sekretariátech," uvedl místopředseda Úsvitu.

Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady. Zilvar uvedl, že Úsvit je „na začátku shromažďování škod, které hrozí".

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné Sněmovně má osm poslanců.