Tragická událost se odehrála ve čtvrtek odpoledne v kolínské ulici U Hájku. Pes, podle prvotních informací argentická doga, se dostal na sousední pozemek a pokousal dva lidi. „Na zahradě sousedního domu zaútočil na 81 letého muže, kterého vážně zranil. Na pomoc mu přispěchala jeho 50 letá dcera. Pes napadl i ji,“ popsala Jana Žďárská, mluvčí kolínského policejního ředitelství.

Oba zranění utrpěli tržně zhmožděné rány a ztrátová poranění na všech končetinách. „Po ošetření jsme ženu předali na chirurgické ambulanci v Kolíně. Muže záchranáři zajistili a hradili krevní ztráty. Za stálé lékařské péče pacienta předali na anesteziologicko - resuscitačním oddělení kolínské nemocnice,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Podle zasahujících záchranářů je starší muž v kritickém stavu se šokem, utrpěl velké krevní ztráty se ztrátou měkkých tkání. Lékaři naznačili, že jeho stav je skutečně velmi vážný. Oba zranění lidé byli ve chvíli naší uzávěrky v rukou chirurgů na operačním sále.

Na místě dramatické události zasahovala odpoledne státní i městská policie. Podle ředitele městské policie Viktora Prokeše vyjeli strážníci s narkotizační puškou na základě oznámení státní policie. „Pušku bohužel nešlo použít, protože pes byl natolik agresivní, že se strážníci nemohli přiblížit na dostřel,“ uvedl Prokeš.

Policista psa zastřelil

Řádění argentinské dogy nakonec ukončil jeden ze zasahujících státních policistů, který psa zastřelil. „Na zasahující policisty doga také zaútočila, proto policisté použili dle zákona služební zbraň a psa na místě zastřelili,“ konstatovala Jana Žďárská.

„Neznám přesně situaci, vždy je otázkou, do jaké míry pes člověka ohrožuje, nicméně mě mrzí, že nezavolali taky nás,“ řekl pracovník kolínského psího útulku, který je mimo jiné vybaven ochranným oblekem, ve kterém se lze ke zvířeti s minimálním rizikem přiblížit. Odstřel zvířete je samozřejmě to nejkrajnější řešení, ovšem problém narkotizační pušky je v tom, že narkotikum nezapůsobí hned.

Majitel zvířete, zhruba padesátiletý muž, který byl podle posledních informací obviněn z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, se k nešťastné události nevyjádřil. „Nemám se s vámi o čem bavit,“ řekl zpoza branky, na níž visí cedule „pozor pes“.

Podle zetě zraněného muže i podle výpovědi sousedů majitel svého psa nezvládal. „Každý by měl mít takového psa, kterého bez problému zvládne,“ řekl zeť. Obyvatelé ulice se shodli, že majitel sice nenechával svého psa pobíhat venku, ovšem už jednou se stalo, že se zvíře dostalo k jiným sousedům, kde napadlo a pokousalo jejich psa. „Snažili jsme se to řešit, apelovali jsme na majitele, aby třeba se psem chodil na cvičiště, ale ten to nijak neřešil,“ vyprávěli sousedé.

Tomáš Husa, Dana Zářecká