Podle údajů Agentury Evropské unie pro základní práva se v posledních letech s fyzickým nebo dokonce sexuálním útokem kvůli své orientaci setkalo osm procent českých příslušníků sexuálních menšin. Další data pak hovoří o tom, že každý druhý zažil obtěžování, nadávky, vyhrožování nebo jiné nenávistné projevy. „U obtěžování a fyzického násilí se jedná až o 55 procent,“ uvedli autoři studie Diskriminace a násilí motivované sexuální orientací nebo genderovou identitou v odborném časopise Česká kriminologie.

Dlouhodobě domácí i zahraniční průzkumy také potvrzují, že útok neohlásí více než 80 procent napadených. Některé zdroje dokonce mluví o 90 procentech.

Advokátka Lucie Hrdá a Bohumila Čiháková
Ke znásilnění české soudy přistupují jako ke špatné souloži, říká advokátka Hrdá

Důvodů je několik. Velkou roli hraje nedůvěra ve schopnosti policie dopadnout neznámého pachatele, což bývá vždy velmi složité. Podle výzkumu úřadu ombudsmana z roku 2019 v tom figuruje i další věc. „Je alarmující, že až zhruba pětina se na policii neobrátila, jelikož jí nedůvěřuje a bála se zesměšnění a toho, že jejich případ nebude brán vážně,“ informoval dokument.

Podle advokátky a zakladatelky společnosti In IUSTITIA Kláry Kalibové neochota ohlašovat napadení pramení i z obav z předsudků. „To je problém zejména na malých městech a obcích, oběti mají strach, že by se tak mohla prozradit jejich sexuální orientace například příbuzným,“ vysvětlila advokátka.

Slovní útoky

Z dat také vyplývá, že skoro polovina lidí, kteří zažili slovní útok a výhrůžky, nic nenahlásilo kvůli přesvědčení, že šlo o incidenty, které za to nestály nebo by se jejich oznámením nic nezměnilo. Tím ale dávají pachatelům šanci uniknout potrestání. „Často za nezávažné považují zejména slovní projevy, z nichž ale řada už naplňuje skutkovou podstatu trestného činu a policie by to pravděpodobně tak i vyhodnotila,“ doplnila Kalibová.

Ilustrační snímek
Sexuálního násilí na dětech přibývá. Čtvrtina obětí u soudu nedostane odškodné

Na rozdíl od zločinů z nenávisti, které jsou motivovány rasismem nebo xenofobií, ale zatím český právní řád nenávist k odlišné sexuální orientaci jako přitěžující okolnost nezná. A pachatelům tak automaticky nehrozí přísnější trest. To se snaží napravit neziskové organizace, právníci i veřejnost. Výzvu Společně proti nenávisti podepsalo přes 23 tisíc lidí. Právní řád ale zatím na změnu pořád čeká. „V současné době co víme, je to u ledu, čeká se na další krok ze strany ministerstva spravedlnosti,“ dodala Kalibová.

Ministerstvo spravedlnosti se k tématu do uzávěrky Deníku nevyjádřilo.

Když se kvůli orientaci zabíjí:
Rok 2022 byl v Evropě vůči sexuálním menšinám nejnásilnějším za poslední desetiletí. Narostl i počet nenávistných projevů politiků a náboženských vůdců. 

14. dubna 2022 - dvě na sobě nezávislé vraždy gayů v irském městě Sligo.

25. června 2022 - byli zastřeleni dva lidé v sexuálními menšinami oblíbeném baru London Pub v Oslu.

12. října 2022 - střelec zabil dva lidi a třetí postřelil v kavárně Tepláreň v Bratislavě.

Zdroj: Ilga Europe