Okamžitý zákaz komerčního exportu tygrů do zemí mimo Evropskou unii vyhlásil ministr životního prostředí Richard Brabec. V předvečer Mezinárodního dne tygrů tím reagoval tak na případ nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy.

Se svou troškou do mlýna přispěchalo i ministerstvo zemědělství. To hodlá zakázat chovy umožňující přímý kontakt se zvířetem i venčení šelem na vodítku. Zároveň chce změnit ustanovení o velikosti prostor, ve kterých se můžou šelmy chovat, z pouhého doporučení na povinnost. Zájmoví chovatelé by navíc měli mít povinný kurz s praxí. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Podle Tomana není nyní možné chov šelem mimo zoo zakázat, ač si to část veřejnosti přeje. Nebylo by ani místo, kam je všechny dát. „Je potřebné zakázat kontaktní chovy, to jsou ty takzvané mazlící koutky, chceme také zavést zákaz venčení a rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel s obrovskou šelmou na veřejnosti pouze na vodítku,“ řekl Toman.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in

Stát chce také přísnější evidenci šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, stejně jako vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku.

Na novele zákona o ochraně zvířat proti týrání by měly spolupracovat ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Podle Tomana by mohla začít platit na podzim.

Dnešní zákaz komerčního vývozu tygrů se dotkne pouhých jednotek dravých šelem. Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí bylo za posledních deset let ze země vyvezeno 22 tygrů.

„S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Nedávno celníci objevili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Soud v České Lípě za to před týdnem poslal do vazby tři muže, jedním z nich je Ludvík Berousek.

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.