Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie i armáda lákaly lidi, teď je nemohou vzít

Praha - Policejní náborová kampaň za čtyřicet milionů korun měla úspěch, ale její efekt bude nakonec kvůli úsporám nulový.

27.1.2010 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Měli by v duchu svého hesla pomáhat a chránit. Sami ale tvrdí, že letos budou rádi, pokud přežijí. Tvrdé škrty v rozpočtu se promítly také do práce policie, armády i hasičů. Část vojáků dostala výpověď, policisté zcela zmrazili náborovou kampaň. Negativní dopady jsou hned dva: na pořádek bude dohlížet až o čtyři tisíce policistů méně a zároveň jde o zmařenou investici. Doslova komínem totiž vyletí miliony utracené za náborové kampaň v posledních dvou letech.

Čtyřicet milionů nazmar

Nejde přitom o malé peníze. „Loni bylo za náborovou kampaň utraceno dvacet milionů korun. Předloni šlo o stejnou částku. Peníze byly využity na nákup vysílacího času a místa v médiích,“ řekl v úterý Deníku mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Nové muže a ženy do uniforem lákaly hlavně dva televizní spoty: jeden ze školního prostředí, kde „spravedlivý“ hoch chrání spolužáka před krádeží svačiny. V loňském roce se pak veřejnost dívala na reklamu nazvanou „Pod ledem“ z dílny známého režiséra F. A. Brabce. Spot se opíral o skutečnou událost, kdy dva policisté zachránili topícího se chlapce, pod kterým se prolomil led.

Tenhle rok musíme přežít

Efektní klipy zabraly. Do náborové policejní kampaně se přihlásilo skoro deset tisíc lidí, z nichž asi pětačtyřicet procent splňovalo daná kritéria. Jenže už loni se začalo šetřit, a policie tak vzala jen tolik lidí, aby doplnila stav do hranice 43 851 míst. Zhruba čtyři tisíce lidí zůstaly před branami policie. Ve „vzduchu“ přitom visí přesně 3930 míst, které už policie nemůže obsadit. Chybí jí na to asi 900 milionů korun.

Zdánlivě nudná hra čísel se ale už nyní projevuje ve službě policie. Stovky policistů chybí v Praze, Středočeském kraji nebo na Vysočině. Situace ale není ideální v žádném kraji. Všude chybí řádově sto až tři sta lidí, a to jak na ulici, tak ve speciálních složkách. „Více lidí by si zasloužily všechny útvary, ale je fakt, že lidé nejvíce vnímají málo uniformovaných lidí na ulici, tedy pořádkovou službu a dopravku,“ soudí šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

Zároveň ale potvrzuje tvrdou policejní realitu. „Tento rok musíme přežít a naším úkolem je zachránit, co jde,“ říká Štěpánek. Podle něj se totiž zastavení náboru nových členů policie projeví nejenom přímo ve službě, ale řežeme si pod sebou i větev do budoucna. Z „kluků a holek“, kteří začínají na ulici, se vybírají vhodní adepti pro kriminalistiku a profesionální vyšetřování nejtěžších zločinů – vražd, znásilnění či korupce.

Zabránit šíření paniky

„Nemůžete si myslet, že ke kriminálce vezmete rovnou někoho z ulice, byť by to byl absolvent vysoké školy, a po půl roce z něj bude kriminalista,“ varuje Štěpánek.

Podle něj tak v letošním roce půjde mimo jiné o to, aby se uvnitř policejního sboru nerozšířila panika. Například z vyjádření některých politiků o možném odebrání finančních výsluh, které dostávají policisté při odchodu ze služby. Podle šéfa by to spustilo nekontrolovanou vlnu odchodů zkušených lidí, což by práci policie paralyzovalo. Veselé vyhlídky přitom nemá ani druhá největší ozbrojená složka – Armáda České republiky. Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty donutil zkrátit letošní výdaje na armádu o více než deset miliard korun. Podle tiskové mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičové byla restrikce naplánována tak, aby nenarušila akceschopnost armády. „Omezení investic a provozních nákladů neohrozí vojenskou činnost ani integrovaný záchranný systém,“ věří Kubovičová.

Nábor snad na podzim

Rozpočtová nouze se ale citelně dotkla i přijímání nových profesionálů. Například přímý nábor uchazečů o zařazení do takzvané přípravné služby byl v květnu 2009 úplně zastaven. Tento stav, který narušil původní plány přijmout 1150 nových vojáků, i nadále trvá. Přesto je armáda ve výhledu mírně optimistická.

„Obnovení náboru předpokládáme na podzim letošního roku. Samozřejmě se to bude odvíjet od aktuální rozpočtové situace,“ odhaduje Kubovičová. Pokud by se měl stávající stav zakonzervovat, byla by to velmi špatná zpráva i pro odborníky. „Pokud se dlouhodobě zastaví nábor nových vojáků, zamezilo by to přirozené obměně nejen na důstojnických postech. Škrty v rozpočtu chápu pouze jako jednorázové krizové řešení. Snižování personálního stavu a zabrzdění náboru by jistě vedlo k omezení akceschopnosti armády ve všech směrech,“ zdůraznil v úterý Deníku bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Bez problémů nejsou ani hasiči. Jejich stav je sice naplněn na sto procent, ale letos jim schází až šedesát milionů korun na pohyblivou část mzdy. V některých krajích, například na Olomoucku, tak hasiči vyjíždějící k zásahům přijdou měsíčně až o dva tisíce korun. „Ten stav je v jednotlivých krajích různý, věříme, že se nám to po jednání s ministrem vnitra podaří změnit,“ dodává šéf hasičských odborů Zdeněk J. Oberreiter.

#nahled|https://g.denik.cz/1/dd/denik_info_policajti_armada_stavy_260110_denik_flash_big.gif|https://g.denik.cz/1/dd/denik_info_policajti_armada_stavy_260110.gif|Policii a armádě se nedostává lidí#

V armádě se propouštělo a platí v ní stop stav

Ministr obrany Martin Barták zastavil rekrutaci, ale ujišťuje, že bojeschopnost armády ohrožena není.

Krize se velmi citelně dotkla i resortu obrany. Museli jste vyhlásit stop stav na přijímání vojáků?
Po všech škrtech jsme museli zastavit rekrutaci, takže skutečně v armádě platí stop stav. Existuje pořadník, v němž žadatele evidujeme, což nám umožní lepší výběr, až stavidla zase otevřeme. My jsme zároveň nejen zastavili nábor nových lidí, ale také propouštěli. Museli jsme zrušit téměř pět tisíc tabulkových míst, z nichž bylo 2900 obsazených, z poloviny vojáky. To dilema nebylo až tak složité. Buď jsem mohl zachránit 25 000 lidí, nebo obětovat tři tisícovky, a neohrozit většinu.

Je ale v této situaci armáda vůbec bojeschopná?
To se veřejnost skutečně bát nemusí. Jednoznačná podmínka snižování stavů byla, že nesmí dojít k ohrožení úkolů, které musí armáda plnit především na území České republiky, to znamená i pomoc při přírodních katastrofách, povodních, požárech a podobně. Důvod k obavám ale nemusejí mít ani zaměstnanci, neboť jsem se zařekl, že za mého působení už žádné propouštění nebude. Co udělá další vláda, je otázka. Podle mne by se případné další škrtání ministerstva obrany již dotknout nemělo.

Policie vynaložila zhruba 40 milionů korun, aby nalákala nové příslušníky, které teď ale přijmout nemůže. Stalo se něco podobného i ve vašem resortu?
Nás se to v podstatě netýká. Já jsem sice nebyl spokojen s úrovní náborových akcí a chtěl celý systém změnit, ale kvůli ekonomické krizi jsem se k tomu nedostal. Takže naše náborová kampaň nebyla příliš rozsáhlá, navíc si myslím, že nebyla ani příliš úspěšná. Žádné velké prostředky jsme na ni tudíž nevynaložili.

Zato obrovské peníze teď plynou na nákup pistolí, pušek, obrněných transportérů či letadel CASA. Nebylo by účelnější za část těchto financí udržet pracovní místa?
To jsou dvě odlišné kupičky, které se nedají míchat. Jednak jde o investiční prostředky, jednak o mandatorní výdaje, včetně mzdových. Propouštění vůbec s investicemi nesouviselo. Provoz resortu byl finančně strašně náročný, povinné výdaje překročily padesát procent, takže jsme často živili lidi, které jsme neměli jak zaměstnat. Co se týká těch nákupů, tak konečně pořizujeme věci, které vojáci skutečně potřebují i využijí.

Největší nedostatek policistů je v Praze

Deník se v rámci tématu Policie vs. hospodářská krize obrátil na mluvčího Policejního prezidia Jaroslava Ibeheje a položil mu několik otázek:

Jak vnímáte dopad hospodářské krize do rozpočtu policie? Neobáváte se, že rozpočtové restrikce a zastavení náboru nových policistů negativně ovlivní akceschopnost policie?
Oproti loňskému roku došlo ke snížení rozpočtu Policie ČR, nicméně na letošní rok máme garantovaný stejný objem finančních prostředků na služební příjem (plat) policistů do celkového počtu 43 851 osob. Snažili jsme se rozložit počty policistů mezi jednotlivé útvary tak, abychom zabezpečili odpovídající výkon služby do doby, než se finanční situace stabilizuje.

Kde se nejvíce projevují personální propady s ohledem na objasněnost trestné činnosti?
Personální situace je z hlediska podstavů na všech útvarech relativně podobná. Největší nedostatek policistů máme v Praze. Nicméně díky přerozdělení financí je v současné době možné jen v Praze přijmout 300 nových policistů.

Nevidíte možné řešení problému v reorganizaci policejní administrativy?
V důsledku již probíhajících reforem jsme už učinili příslušné kroky. Došlo ke snížení počtu velitelských pozic a přesunutí části policistů do přímého výkonu služby.

Jakého útvaru se zastavení náborové kampaně nejvíce dotklo?
Dalo by se říci, že pořádkové policie. Při nastavení kariérního růstu právě ze služby pořádkové policie přecházejí někteří příslušníci do jiných útvarů, například na službu kriminální policie a vyšetřování.

Neobáváte se dalšího odlivu zkušených kriminalistů z SKPV do civilní sféry? Neohrožuje zastavení náborové kampaně samotné SKPV?
Samozřejmě ještě nějaká odchodová vlna může přijít. To zejména z důvodu průběžného ukončování stanovených přechodných dob, které byly stanoveny k úrovni vzdělání potřebnému k vykonávání určitých pozic. Nicméně, nepředpokládáme, že by šlo o nějak dramatické počty.

Jan Klička, Jakub Krupka, Kateřina Perknerová

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
AKTUALIZOVÁNO
1 8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
12 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

Pánové, končíme! Lidé protestovali před Hradem proti Zemanovi a Babišovi

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

AKTUALIZOVÁNO

Havajský soud zablokoval další Trumpův protiimigrační dekret

Federální soud v Honolulu na Havaji dnes zablokoval zářijový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Dekret zakazoval vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi států. Soud vydal své rozhodnutí jen několik hodin před tím, než mělo o půlnoci místního času prezidentské nařízení vstoupit v platnost.  

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení