Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy jako „Nenávist není řešení" či „Třiďme odpad, ne lidi". Provolávali hesla „Nejste v tom sami" nebo „My jsme tady s vámi" a společně se pomodlili za osud běženců. Akce se obešla bez rozmíšek, demonstranti se svým odpůrcem pouze diskutovali. „Nesouhlasím s tím masivním přílivem, který je podle mého názoru naprosto nezastavitelný," prohlásil muž v kšiltovce s českou vlajkou. „Když je nezastavitelný, tak je zbytečné s tím nesouhlasit," namítl jeden z protestujících.

Podle organizátorů demonstrace jsou utečenci v Jezové vězněni v rozporu s mezinárodním i českým právem. „Nejvíc skandální nám přijde, že v tom zařízení byly nebo možná stále ještě jsou drženy děti," řekl novinářům Miroslav Brož z Konexe. Zadržování dětí v zařízení vězeňského typu je podle něj v rozporu s mezinárodní dohodou o právech dítěte, které je Česká republika signatářem. Například v Německu si podle něj lidé z podobných zařízení mohou volně dojít na nákup, posedět v parku nebo si v těchto vedrech zaplavat na koupališti. „To bychom chtěli, aby těmto lidem bylo také umožněno," dodal.

Šéf správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný ale už dříve uvedl, že děti nejsou v zařízeních zadržené, jsou jen „ubytované se zadrženými" dospělými a rodiny se ze zařízení přesouvají případně do volnějšího střediska.

Starosta Bělé Milan Lomoz na místě řekl, že není nadšen z pozornosti, které se nyní Bělé v souvislosti se zařízením pro uprchlíky dostává. „Myslím, že tahle demonstrace nepomůže ničemu, ani těm migrantům," míní.

Napjatá situace

V areálu Jezová, ležícím tři kilometry severně od města Bělá pod Bezdězem, je v poslední době napjatá situace. Kvůli vzpourám a ničení majetku tam hlídkují policejní posily z Prahy i dalších krajů. Prostory slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Jsou mezi nimi především Afghánci, Syřané a Iráčané. Nedávno byla kapacita areálu zvýšena na 700 lidí.

Kvůli uprchlíkům se v sobotu demonstrovalo také v Praze. Desítky lidí se sešly na protestech proti migrantům i na jejich podporu. Jedna z akcí byla zaměřena proti imigrační politice české vlády a druhá proti xenofobii. Při žádné se podle policie neobjevily potyčky, ale na protestu proti uprchlíkům byl zadržen jeden řečník. Ještě večer byl obviněn z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Po obvinění byl propuštěn, ale hrozí mu až dva roky vězení.

Několik set lidí z Česka i Německa v sobotu také protestovalo proti příchodu uprchlíků u bývalé celnice na česko-německém hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald.

Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat či ze zpráv českého a rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají nejméně o azyl. Za prvních letošní pololetí evidovalo ministerstvo vnitra 784 žádostí o mezinárodní ochranu. Maďarsko jich mělo 85krát víc, Rakousko 36krát, Švýcarsko patnáctkrát a Bulharsko devětkrát víc. Méně než v Česku se uprchlíci snaží získat útočiště i v pobaltských státech, na Slovensku či ve Slovinsku.

V táboře ve Vyšních Lhotách je ubytováno už 90 běženců
V detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, jehož provoz začal v pátek, je ubytováno už 90 cizinců. Jde výhradně o muže. Žádné problémy s nimi zatím ve středisku nenastaly, řekl dnes odpoledne vedoucí střediska Emil Pochylý. Celková kapacita tábora je 220 lůžek.

V táboře jsou uprchlíci převážně ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Do Vyšních Lhot jsou převáženi běženci ze zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna a Bělé pod Bezdězem-Jezové na Mladoboleslavsku. Více než 30 cizinců dnes převezli do Vyšních Lhot právě z Bělé.

Ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný už dříve řekl, že migranti budou čekat buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise. V plném provozu bude zařízení ve Vyšních Lhotách od 1. září, zatím tam ještě například nefunguje kuchyně a jídlo se dováží. Chybí také dodělat čtyřmetrový plot kolem vycházkového prostoru zakončený žiletkovým drátem.

Řada místních obyvatel vyjadřovala obavy o svou bezpečnost. Podle Koudelného je ale zařízení dostatečně zabezpečené, tak aby z něj migranti nemohli utéci. Navíc v okolí tábora posílila služby Policie ČR.