Podle starosty Bosonoh Anastaziose Jiaxise projede po ulici Pražské denně více než sedmnáct tisíc aut. „ Po zrušení výjimky na začátku letošního roku se nám doprava oproti původnímu stavu ztrojnásobila,“ řekl Jiaxis. Ministerstvo dopravy na to prý upozorňovali, ale nedostali od něj žádnou uspokojivou odpověď.

Obyvatelé Bosonoh jsou ze zrušení výjimky a následném navýšení dopravy ve čtvrti rozzlobení. „Je to hrůza. Jezdí tady spoustu kamionů, každou chvíli najedou na chodník a to jsou strašné rány. Mám kousek od cesty zahrádku a doslova nám létají kolem hlavy disky od kol, které odletují autům, když najedou na chodník,“ zlobil se Stanislav Sladký z Bosonoh. Proto se rozhodl blokády také zúčastnit.

Šedesátka chodců blokovala přechod

Ve čtvrtek od tří hodin do čtyř odpoledne chodilo nepřetržitě po přechodu s krátkými přestávkami pro průjezd autobusů městské hromadné dopravy asi šedesát nespokojených obyvatel Bosonoh. Většina řidičů jejich protest chápala a nevznikali proto žádné konflikty. „Těch pár minut zdržení vydržím. Znám to tady, jezdím tudy každý den do práce a situace je opravdu neúnosná. Před zpoplatněním dálnice to bylo lepší,“ uvedl čekající řidič Vít Protiva.

Jiaxis uvedl, že blokáda vyjadřuje jejich snahu na problém s dopravou upozornit. „Ministra dopravy Radka Šmerdu jsme k nám pozvali,“ řekl Jiaxis. Šmerda však ve čtvrtek na svůj post kvůli koaličnímu vyjednávání rezignoval.

Není tak jasné, jestli akce Bosonožských bude mít nějaký smysl. „Vzhledem k tomu, že jsme právě přišli o ministra a jeho nástupce není ještě znám, není možné předpovědět, zda se bude znovu jednat o zrušení výjimek zpoplatněných úseků dálnic,“ informoval mluvčí ministerstva dopravy Marek Illiaš. Záležet bude čistě na tom, s jakou koncepcí nastoupí nový ministr.