K explozi, po níž záchranáři odváželi do nemocnice vážně zraněného muže do střešovické nemocnice – tím byl zřejmě přímo velvyslanec Jamal al-Jamal, který se v kritické chvíli ve služebním bytě zdržoval i se svou rodinou – došlo ve středu krátce e před polednem v diplomatické vile v Internacionální ulici v Suchdole na severozápadním okraji metropole. To, že zranění utrpěl přímo velvyslanec, který na svém postu působí od října a v minulosti dlouhé léta pracoval v Praze jako chargé d ́affaires (neboli nižší diplomatický zmocněnec), potvrdil médiím Nabil El Fahel z tiskového oddělení ambasády.

Podle dostupných informací byl 56letý pacient transportován v umělém spánku (což se zpravidla uplatňuje v případě velmi vážných úrazů). Z domu, nově osídleného teprve před několika dny v samém závěru prosince, záchranáři odváželi také ženu. Do motolské nemocnice ji převáželi kvůli tomu, že se nadýchala zplodin; byla rovněž ve špatném psychickém stavu a vykazovala příznaky stresové reakce. V okamžiku výbuchu byl na místě přítomen velvyslanec i se svou rodinou.

Po explozi, slyšitelné i v okolí, vyjely na místo vozy záchranářů i policie – a také hasičů, třebaže k požáru na místě nedošlo. Na místo vyjížděli hasiči z Petřin, kde je kromě dvou výjezdových družstev umístěno také oddělení chemické služby pražských hasičů, specializující se na měření škodlivin. Na místě zasahuje pyrotechnická služba policejního prezidia se speciálně vycvičeným psem. Policisté totiž předběžně pracují s verzí, že explozi měl zřejmě na svědomí nástražný výbušný systém, a specialisté přímo na místě prověřují podezřelé předměty. Vyloučit ale zatím nelze ani možné hypotézy o původu exploze, jichž je ve hře hned několik – od cíleného útoku přes nešťastný výbuch nějakého zabezpečovacího zařízení (objevují se například spekulace, že se mohlo nesprávně aktivovat zabezpečení trezoru) až po „běžnou" nehodu.

Bezprostřední okolí zbrusu nové vily (která zřejmě neměla sloužit pouze jako rezidence neboli bydliště velvyslance, ale i přímo jako ambasáda), i za běžných okolností přísně střežené, policisté uzavřeli a nad oblastí létá vrtulník sledující dění ze vzduchu. Přítomny nadále zůstávají dva sanitní vozy, setrvávající na místě jako záloha pro případ, že by se během prohledávání rezidence přihodilo něco neočekávaného.