V pátek by se prý v chrámu měla teplota pohybovat kolem nuly, hudebníci proto budou stát na vyhřívaných kobercích.
„Když jsme byli na obhlídce v úterý, byly tam čtyři stupně. A ředitel kůru Josef Kšica říkal, že bude ještě hůř. Při pohřbu bude otevřen hlavní vstup a Zlatá brána, a budou proto hraniční (teplotní) podmínky,“ řekl generální ředitel ČF David Mareček. Nikdo ale podle něj náročné podmínky ani obtížnou akustiku neřeší, nejdůležitější je Requiem zahrát. Na smutečním ceremoniálu vystoupili čeští filharmonici s Bělohlávkem už ve středu ve Vladislavském sále.
Filharmonie zajistila na pátek speciální topné koberce, které zapůjčí zdarma firma ze Slavkova a přijede je i nainstalovat. „Hrad nám dává nějakých dvacet kilowatt elektřiny, slibujeme si od toho alespoň částečnou pomoc, aby se tam dalo existovat,“ poznamenal Mareček. Čeští filharmonici naposledy provedli tuto významnou vokálně-instrumentální skladbu na text latinské smuteční mše v Chrámu sv. Víta v září na festivalu Dvořákova Praha.
Orchestr bude pravděpodobně podle šéfa ČF umístěný uprostřed chrámu, Pražský filharmonický sbor bude stát pod kůrem. V sólových partech vystoupí sopranistka Simona Houda Šaturová, altistka Jana Wallingerová, tenorista Jaroslav Březina a basista Peter Mikuláš.
Do katedrály se dostane zhruba tisícovka pozvaných hostů. Podle ministerstva zahraničí přijede do Prahy asi padesátka delegací z celého světa, například ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý prezident a její manžel Bill Clinton, britský premiér David Cameron a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Smuteční obřad začne minutou ticha, následovat bude zádušní mše. I ta ale bude mít svá specifika. První čtení během bohoslužby přednese herec Josef Abrhám, který představuje ústřední postavu odcházejícího kancléře v Havlově filmu Odcházení. Abrhám by měl číst ze starozákonní knihy Job. Mši budou spolu s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou sloužit čeští i slovenští biskupové. Poslední rozloučení povede pomocný biskup pražský a Havlův přítel Václav Malý. Zazní také Svatováclavský chorál.
Při středečním smutečním ceremoniálu za Václava Havla patřil k nejdůležitějším postavám: dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.
Na co jste pomyslel, když jste ve Vladislavském sálu Hradu dirigoval patrně nejznámější ze skladeb, která při smutečním ceremoniálu zazněla, Dvořákovu Novosvětskou?
Na Novosvětskou symfonii, protože profesionální koncentrace na hudbu musí být při každé příležitosti. Ale samozřejmě, troufám si říct, že jsme všichni vnímali atmosféru toho pietního aktu, která byla podle mého názoru velmi pěkná, důstojná, vážná a samozřejmě smutná. Ale myslím, že i z projevu pana prezidenta Klause bylo jasné, že Václav Havel v našich srdcích zůstává.
Čím byl pro vás Václav Havel výjimečný?
Celým svým příkladem, svým životem, svojí ohromnou odvahou, lidskou, občanskou a svým mravním postojem, který dával při každé příležitosti najevo. Myslím si, že by měl být inspirací nejen pro umělce, ale pro každého občana naší země.
Jak jste vybírali skladby na toto mimořádné vystoupení?
Udělali jsme návrh, který byl konzultován jak s rodinou pozůstalých, tak s hradním protokolem a výsledný tvar byl věcí dohody.
Existovaly nějaké požadavky na to, které melodie by měly při slavnostním aktu zaznít?
Ani ne. Lze říct, že skladby, které jsme navrhli, byly akceptovány.
Které skladby tedy zazněly?
Začali jsme smutečním pochodem z Beethovenovy symfonie Eroica, následovalo Largo z Dvořákovy Novosvětské symfonie, Smuteční pochod ze Sukovy Pohádky a na závěr, po zaznění hymny, zazpíval Pražský filharmonický sbor jednu větu z Dvořákovy Stabat Mater.
Co byste vzkázal Václavu Havlovi k jeho cestě na onen svět?
Vzkázal bych mu velké díky.
Ondřej Leinert