Vítr trápí Česko již od sobotní noci, kdy hasiči v celé zemi vyjížděli ke 368 případům – pomáhali především s popadanými stromy a větvemi. Nejvíce výjezdů měli mezi sobotními 22:00 a půlnocí, kdy hasiči vyjeli ke 214 případům.

V neděli po dvaadvacáté hodině večerní pak eviduje společnost E.ON v jižních Čechách více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je přibližně 22 tisíc domácností, uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

"Nejvíce jsou stále zasaženy Českokrumlovsko, Prachaticko, Strakonicko a Jindřichohradecko. Kromě jihu Čech se situaci zhoršila i na Moravě a Vysočině, kde byl též vyhlášen kalamitní stav," informovala.

Více o situaci v jižních Čechách:

Na kalamitách se podle Martiny Slavíkové pracovalo do osmé hodiny večerní. "Nyní jsou manipulace v terénu z důvodu bezpečnosti práce přerušeny a na opravách znovu začneme pracovat hned zítra v ranních hodinách. V průběhu noci budou probíhat jen manipulace na dálku řízené z dispečinku," vysvětluje.

Jihočeští hasiči zaznamenali během víkendu kvůli větru zhruba 200 výjezdů, dnes večer jich přibyly desítky. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Matějů šlo hlavně o vyvrácené stromy, hasiči ale také upevňovali uvolněné části střech, mimo jiné na pivovaru Samson v Českých Budějovicích.

Kvůli dešti a tání sněhu začal odpoledne platit první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře a na Blanici v měřicí stanici Blanický mlýn, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na první povodňový stupeň stoupla po deštivém dni Otava v Rejštejně a v Sušici na Šumavě a Křemelná ve Stodůlkách. Meteorologové naměřili v kraji nejsilnější vítr v Plzni - Mikulce, kde foukal rychlostí až 94 kilometrů za hodinu.

Počet míst bez elektřiny přibyde

Kalamitní stav následně vyhlásil i ČEZ, v jehož síti se kalamitní stav týká Plzeňského a Karlovarského kraje a také velké části Středočeského kraje – okresů Benešov, Mladá Boleslav, Praha-východ, Praha-západ a Příbram. „Situace na zásobovacím území ČEZ Distribuce se bohužel rapidně zhoršila,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí společnosti Soňa Holingerová. ČEZ eviduje k desáté hodině večer 90 tisíc odběratelů bez proudu.

V Karlovarském kraji měli hasiči za odpoledne v souvislosti s počasím víc než 50 zásahů, řekl ČTK jejich mluvčí Martin Kasal. V Ostrově na Karlovarsku vítr odnesl část střechy budovy finančního úřadu.

Policejní mluvčí Soňa Podlahová informovala například o stromech spadlých na silnici před Aší, v Horním Slavkově, Sokolově, v obcích Teplá, Tři Sekery, Heřmanov a na dalších místech. Pod Jindřichovicemi na Sokolovsku popadalo asi 20 stromů a sesunul se svah, doplnil Kasal. Nejsilnější náraz větru v kraji odpoledne meteorologové naměřili v Aši, měl rychlost přes 115 kilometrů v hodině.

Vzhledem k tomu, že vítr stále sílí a terén je hodně podmáčený, což zvyšuje pravděpodobnost dalších vývratů, energetici předpokládají, že poruch bude během večera a noci ještě přibývat.

Podle mluvčí se na odstraňování následků vichřice podílejí stovky pracovníků poruchových čet i pracovníků dispečinku a telefonního centra. Poruchy mohou lidé hlásit na bezplatnou linku 800 850 860 nebo na webovém portálu www.bezstavy.cz.

Vlaky nabíraly zpoždění

Na Vysočině spadlé stromy zablokovaly rychlíkovou trať u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, stromy byly na železnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou i jinde, informovaly České dráhy. Vlaky nabíraly zpoždění. Hasičům kvůli větru odpoledne přibylo pět desítek zásahů.

Ve středních Čechách hasiči kvůli větru od dnešních 14:00 zasahovali asi devadesátkrát, vyjížděli zatím hlavně na Benešovsku, Rakovnicku, Nymbursku a Příbramsku. Spadlý strom zastavil provoz na trati mezi Benešovem a Trhovým Štěpánovem.

Výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí pro celou republiku od dnešních 14:00 do pondělního rána. Vítr může mít v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů.

Na jihu budou stoupat hladiny řek

Zároveň platí výstraha před nárůstem hladin řek s nízkým stupněm nebezpečí pro Klatovsko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Prachaticko a Strakonicko od nedělních 13:00 do pondělních 13:00. 

Hladiny řek na Šumavě již začaly stoupat na první povodňový stupeň. Na první povodňový stupeň stoupla podle webu www.chmi.cz po deštivém dni Otava v Rejštejně a v Sušici na Šumavě a Křemelná ve Stodůlkách, v sousedním Jihočeském kraji je první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře, Povodí Vltavy uvádí první povodňový stupeň na jihu Čech také na Blanici u Blanického mlýna.

Vichr působil škody také v Polsku, Německu, na Slovensku a Ukrajině. Bez elektřiny jsou desetitisíce lidí, jeden člověk následkem větru zemřel v německém Severním Porýní-Vestfálsku. Ve městě Otwock jihovýchodně od Varšavy spadl strom na pětačtyřicetiletou ženu, je středně těžce zraněná. V Jaworznu u Katovic vítr poškodil kostelní věž.