Vítr trápí Česko již od sobotní noci, kdy hasiči v celé zemi vyjížděli ke 368 případům – pomáhali především s popadanými stromy a větvemi. Nejvíce výjezdů měli mezi sobotními 22:00 a půlnocí, kdy hasiči vyjeli ke 214 případům.

Silný vítr v sobotu v noci zaměstnal jihomoravské hasiče.
Česko v noci trápil silný vítr. Tisíce lidí jsou bez proudu

V neděli po dvaadvacáté hodině večerní pak eviduje společnost E.ON v jižních Čechách více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je přibližně 22 tisíc domácností, uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

"Nejvíce jsou stále zasaženy Českokrumlovsko, Prachaticko, Strakonicko a Jindřichohradecko. Kromě jihu Čech se situaci zhoršila i na Moravě a Vysočině, kde byl též vyhlášen kalamitní stav," informovala.

Více o situaci v jižních Čechách:

Na kalamitách se podle Martiny Slavíkové pracovalo do osmé hodiny večerní. "Nyní jsou manipulace v terénu z důvodu bezpečnosti práce přerušeny a na opravách znovu začneme pracovat hned zítra v ranních hodinách. V průběhu noci budou probíhat jen manipulace na dálku řízené z dispečinku," vysvětluje.

Hasiči zasahovali u popadaných stromů přes cestu v Dolním Bukovsku.
Energetici kvůli silnému větru v jižních Čechách vyhlásili kalamitní stav

Jihočeští hasiči zaznamenali během víkendu kvůli větru zhruba 200 výjezdů, dnes večer jich přibyly desítky. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Matějů šlo hlavně o vyvrácené stromy, hasiči ale také upevňovali uvolněné části střech, mimo jiné na pivovaru Samson v Českých Budějovicích.

Kvůli dešti a tání sněhu začal odpoledne platit první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře a na Blanici v měřicí stanici Blanický mlýn, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Silný vítr. Ilustrační foto.
Silný vítr porážel stromy, hořelo i elektrické vedení

Na první povodňový stupeň stoupla po deštivém dni Otava v Rejštejně a v Sušici na Šumavě a Křemelná ve Stodůlkách. Meteorologové naměřili v kraji nejsilnější vítr v Plzni - Mikulce, kde foukal rychlostí až 94 kilometrů za hodinu.

Počet míst bez elektřiny přibyde

Kalamitní stav následně vyhlásil i ČEZ, v jehož síti se kalamitní stav týká Plzeňského a Karlovarského kraje a také velké části Středočeského kraje – okresů Benešov, Mladá Boleslav, Praha-východ, Praha-západ a Příbram. „Situace na zásobovacím území ČEZ Distribuce se bohužel rapidně zhoršila,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí společnosti Soňa Holingerová. ČEZ eviduje k desáté hodině večer 90 tisíc odběratelů bez proudu.

V Karlovarském kraji měli hasiči za odpoledne v souvislosti s počasím víc než 50 zásahů, řekl ČTK jejich mluvčí Martin Kasal. V Ostrově na Karlovarsku vítr odnesl část střechy budovy finančního úřadu.

Policejní mluvčí Soňa Podlahová informovala například o stromech spadlých na silnici před Aší, v Horním Slavkově, Sokolově, v obcích Teplá, Tři Sekery, Heřmanov a na dalších místech. Pod Jindřichovicemi na Sokolovsku popadalo asi 20 stromů a sesunul se svah, doplnil Kasal. Nejsilnější náraz větru v kraji odpoledne meteorologové naměřili v Aši, měl rychlost přes 115 kilometrů v hodině.

Silný vítr. Ilustrační foto.
Silný vítr porážel stromy, hořelo i elektrické vedení

Vzhledem k tomu, že vítr stále sílí a terén je hodně podmáčený, což zvyšuje pravděpodobnost dalších vývratů, energetici předpokládají, že poruch bude během večera a noci ještě přibývat.

Podle mluvčí se na odstraňování následků vichřice podílejí stovky pracovníků poruchových čet i pracovníků dispečinku a telefonního centra. Poruchy mohou lidé hlásit na bezplatnou linku 800 850 860 nebo na webovém portálu www.bezstavy.cz.

Vlaky nabíraly zpoždění

Na Vysočině spadlé stromy zablokovaly rychlíkovou trať u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, stromy byly na železnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou i jinde, informovaly České dráhy. Vlaky nabíraly zpoždění. Hasičům kvůli větru odpoledne přibylo pět desítek zásahů.

Ve středních Čechách hasiči kvůli větru od dnešních 14:00 zasahovali asi devadesátkrát, vyjížděli zatím hlavně na Benešovsku, Rakovnicku, Nymbursku a Příbramsku. Spadlý strom zastavil provoz na trati mezi Benešovem a Trhovým Štěpánovem.

Ilustrační foto.
Vítr v noci zaměstnal hasiče. A chce si to zopakovat

Výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí pro celou republiku od dnešních 14:00 do pondělního rána. Vítr může mít v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů.

Na jihu budou stoupat hladiny řek

Zároveň platí výstraha před nárůstem hladin řek s nízkým stupněm nebezpečí pro Klatovsko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Prachaticko a Strakonicko od nedělních 13:00 do pondělních 13:00. 

Hasiči zasahovali u popadaných stromů přes cestu v Dolním Bukovsku.
Silný vítr nejvíce řádil na Bruntálsku. Výstraha platí až do rána

Hladiny řek na Šumavě již začaly stoupat na první povodňový stupeň. Na první povodňový stupeň stoupla podle webu www.chmi.cz po deštivém dni Otava v Rejštejně a v Sušici na Šumavě a Křemelná ve Stodůlkách, v sousedním Jihočeském kraji je první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře, Povodí Vltavy uvádí první povodňový stupeň na jihu Čech také na Blanici u Blanického mlýna.

Vichr působil škody také v Polsku, Německu, na Slovensku a Ukrajině. Bez elektřiny jsou desetitisíce lidí, jeden člověk následkem větru zemřel v německém Severním Porýní-Vestfálsku. Ve městě Otwock jihovýchodně od Varšavy spadl strom na pětačtyřicetiletou ženu, je středně těžce zraněná. V Jaworznu u Katovic vítr poškodil kostelní věž.

Ilustrační fotografie.
Na Česko se žene prudký vítr. Na horách dosáhne síly orkánu