Online reportáž

Extrémně silný vítr potrápil Česko

Celá on-line reportáž ZDE

Bez elektřiny jsou kvůli silnému větru stovky tisíc domácností. Dispečink ČEZ Distribuce eviduje stovky poruch na vedení vysokého i nízkého napětí v deseti krajích. Sdělila to mluvčí firmy Soňa Holingerová.

"Nejhorší situace je v současné době v kraji Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém a také Středočeském," uvedla Holingerová. Klidnější stav je podle ní zatím na severní a střední Moravě. "Předpokládáme, že se vítr bude přesouvat i do této lokality," odhadla. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory.

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem k 8:30 kalamitní stav v sedmi krajích. Ten v tuto chvíli platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj.

Popadané stromy komplikují dopravu na mnoha místech Česka. Vše jsme podrobně sledovali v našem on-line přenosu výše. Zpravodajství si můžete rozklikávat i po jednotlivých regionech. 

V horách vítr dosáhl rychlosti v nárazech od 140 až po 180 kilometrů v hodině. Meteorologové hlásí na Sněžce nárazový vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině. V Jeseníkách by mohl dosahovat rychlosti kolem 160 kilometrů.

Kvůli silným dešťům stoupaly hladiny řek, zejména v severních Čechách. Z nejhustěji obydlených oblastí byl nejsilnější vítr v Ústí nad Labem, kde hlásí rychlost v nárazech 130 kilometrů v hodině. 

„Vítr zesiloval kolem jedenácté hodiny dopolední, již na večer by však měl slábnout. Ještě zítra by měl však dosahovat 50 kilometrů v hodině," řekl dopoledne pro Českou televizi meteorolog Vladimír Piskala. Očekávají se velké škody.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro celé Česko: Extrémně silný vítr spojený s extrémním stupněm nebezpečí. Platnost výstrahy byla stanovena od začátku neděle až do nedělních 19:00.