Přes Jihomoravský a Olomoucký kraj postupuje k východu až severovýchodu velmi zvolna pás velmi silných bouřek. Stále je proto riziko rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst, například sklepů.

Podle předpovědí meteorologů by se ale noční bouřky neměly v pátek opakovat. Počítají pouze s ojedinělými přeháňkami. Dnes ráno již také začaly klesat hladiny řek.

Déšť v Dobřichovicích v okrese Praha-Západ
Česko zasáhly přívalové deště. Hladiny řek mohou stoupat, varují meteorologové

Hasiči na jižní Moravě museli k sedmé hodině ráno vyjíždět k pětatřiceti událostem. Převážně čerpali vodu nebo zprůjezdňovali silnice.

Nejvíce jednotek museli hasiči vyslat do brněnské Bystrce. Do ulice Jakuba Obrovského jich dojelo sedm. „Voda zaplavila prodejnu, kotelnu bytového domu, sklad firmy, suterén dalšího obchodu a dvě podzemní garáže. V nich bylo přes metr vody a patnáct parkujících vozidel,“ sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Jednotky na místě zasahují asi od čtvrt na tři ráno a pracovaly ještě před osmou hodinou. 

Sesuv půdy i zásah bleskem

Nedalekou Říčanskou ulici zablokoval v noci sesuv půdy. „Ze svahu se nejspíš vlivem silného deště vyplavilo větší množství zeminy. Skončila na přilehlé silnici a strhla s sebou i plot, který poškodil vedle stojící auto. Na asi padesáti metrech pokrylo bahno silnici i pod sídlištěm Kamechy,“ popsala mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková.

Po půl třetí v noci vzbudil lidi v brněnských Černovicích zvuk alarmu na tamní základní škole. „Strážníci zjistili, že alarm měl na svědomí pravděpodobně zásah blesku, který spustil protipožární opatření,“ uvedla Kadrnožková.

Hasiči kvůli nočním bouřkám vyjížděli asi čtyřicetkrát. Nejčastěji kvůli zatopeným sklepům.
Bouřky na jižní Moravě zatopily sklepy. Sesunul se i svah a školu zasáhl blesk

Zatopené silnice

Hasiči kvůli nočním bouřkám vyjížděli asi čtyřicetkrát. Nejčastěji kvůli zatopeným sklepům.Zdroj: HZS JMKPrvní informace o událostech v souvislosti s vydatným deštěm získali hasiči po druhé hodině ráno. Vyjeli k zatopeným sklepům ve Veverské Bítýšce. „Pak následovala řada dalších zásahů. Kromě čerpání vody z domů bylo nutné v několika případech zajistit také zprůjezdnění zatopených silnic. Třeba v brněnské Jedovnické a Hradecké ulici,“ popsal Mikoška.

Nejčastěji hasiči zasahovali na Brněnsku a Blanensku a to u čerpání vody, řípadně odstranění popadaných stromů. „Situace se začala uklidňovat až po páté hodině ráno. Nicméně stále evidujeme nové události,“ dodal Mikoška.

Varování meteorologů platilo do dnešních 6:30 také pro celý Olomoucký kraj s výjimkou okresů Lipník nad Bečvou a hranice. Stejné varování bylo v platnosti také pro Králíky v Pardubickém kraji, Kroměřížsko a východ Jihomoravského kraje.

Rušnou noc a ráno prožili kvůli bouřce a přívalovému dešti také hasiči na Rychnovsku. "V Jiráskově ulici v Rychnově nad Kněžnou došlo k zanesení kanálových vpustí, v místě se vytvořila vodní laguna a došlo k vyplavení několika bytů. Hasiči nasadili kalové čerpadlo a vodní vysavač a podařilo se jim vodu ze zasažených bytů odčerpat. Současně prováděli pročištění kanálových vpustí tak, aby voda z laguny volně odtekla," uvedl Ondřej Sezima z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Samosběr jahod. Ilustrační foto.
Jahody na plantáži v Šakvicích zničila náhlá bouřka

Ve Wolkerově ulici pak kolem třetí hodiny ráno čerpali vodu kalovým čerpadlem a následně rovnou přejížděli k další události do Dlouhé Vsi, kde odstraňovali hned dva spadlé stromy na silnici ve směru do Jahodova. Spadlé stromy hasiči v nočních hodinách rozřezávali a odstraňovali na Rychnovsku také v Suché Rybné, Přepychách a Ohnišově u Dobrušky.

Středočeští hasiči ve čtvrtek odpoledne a v noci na pátek likvidovali v souvislosti s bouřkami popadané stromy nebo čerpali vodu například ze zatopených sklepů, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Ve čtvrtek večer zasypala silnici mezi Davlí a Štěchovicemi vrstva bahna a suti.

Náhradní ubytování od starosty

Přívalový déšť v noci na dnešek zatopil rodinný dům v obci Bílsko na Strakonicku. Hasiči z něj museli evakuovat dva lidi, kterým starosta nabídl náhradní ubytování. Na řece Blanici voda na dvou místech překonala první stupeň povodňové aktivity. 

"V souvislosti s bouřkou zasahovali hasiči v Jihočeském kraji u téměř čtyř desítek událostí. Především se jednalo o období od čtvrtečních 19:00 do půlnoci.

Jak vypadá letní bouřka:

Nejčastěji jsme museli čerpat vodu ze sklepů," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Bouřka a přívalové deště zasáhly ve čtvrtek vpodvečer a v noci prakticky celý kraj. Hasiči kvůli tomu mimo jiné čerpali vodu z ucpaných kanálů nebo odklízeli bahno ze silnic. V Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku navíc vyprošťovali dva lidi, kteří s autem uvízli ve vodní laguně.

Kvůli vydatným jednorázovým srážkám stoupla i hladina řek. Nejvíce se to projevilo na Blanici, kde měřící stanice na Prachaticku Blanický mlýn a Podedvory po ránu evidují první stupeň povodňové aktivity. Na obou místech už hladina klesá. V Podedvorech navíc na pár hodin po půlnoci výška vody překonala i druhý stupeň povodňové aktivity.

Bouřka nad Prahou.
Bahno na kolejích, blesk do domu, kroupy. V Praze řádila bouřka