Předpokládá to vládní novela zákona o základních registrech, která má zároveň zlepšit funkčnost těchto databází, zejména základního registru obyvatel. Novelu v úterním prvním čtení podpořila sněmovna, normu má do měsíce projednat její výbor pro veřejnou správu.

Ministr vnitra Radek John (VV) poslancům řekl, že navrhované změny se týkají nových občanských průkazů, které budou provázány s registry, v nichž potřebné údaje budou. „Úprava by měla přispět k vyšší míře bezpečnosti a ochrany osobních údajů,“ uvedl ministr. Samotný občanský průkaz bude postupně kvůli plynulosti přechodu na nový režim obsahovat jen základní identifikační údaje, tedy jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum a místo narození a fotografii.

Rodinný stav se bude podle Johna do občanských průkazů zapisovat do konce příštího roku. Místo bydliště z průkazů zmizí od roku 2017 a rodné číslo až od roku 2020 kvůli stávajícím informačním systémům České správy sociálního zabezpečení.

Rodinný stav není základní identifikační údaj

Zrušit kolonku o rodinném stavu chce vláda hned se zavedením elektronických občanských průkazů kvůli tomu, že nejde o základní identifikační údaj. Návrhem chce také snížit množství vyměňovaných dokladů. Někteří lidé navíc pokládají uvádění rodinného stavu na veřejné listině za diskriminační. Dalším důvodem je podle předkladatelů také to, že zákon neumožňuje do průkazu zapsat registrované partnerství.

Dokumenty čekají i další změny. U lidí narozených v zahraničí by se mělo uvádět místo narození pouze kódem státu. Důvodem je podle novely zejména zjednodušení zápisu a sladění právní úpravy občanských průkazů s právní úpravou cestovních dokladů. Předloha rozšiřuje také možnost prokázat totožnost nejen elektronickou občankou, ale jakýmkoliv elektronicky čitelným dokladem.

Elektronické občanské průkazy měli lidé původně dostávat už od července. Termín se posunul kvůli tomu, že později proti původním předpokladům začne ostrý provoz čtyř informačních registrů. Elektronické občanky mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady.