Předseda Jan Hamáček na sjezdu delegátům vysvětlil krach jednání s hnutím ANO. Podle jeho slov Babišovu hnutí nešlo o kompromis, ale o maximalizaci zisku. Hnutí dle Hamáčka povýšilo zájem jednoho člověka nad zájem země. 

Sociální demokraté se dnes sjeli do svého hradeckého sídla na Střelnici, aby dokončili svůj sjezd, přerušený v polovině února. Tehdy byl zvolen novým předsedou strany Jan Hamáček a 1. místopředsedou Jiří Zimola, delegáti už však kvůli nadcházejícímu, avšak neúspěšnému jednání o vládě s hnutím ANO nestihli zvolit zbytek vedení.

Kateřina Perknerová.
Komentář Kateřiny Perknerové: ČSSD má být na co hrdá. Ví to?

Mezi dvacítkou kandidátů na řadové místopředsedy strany je favoritem i pardubický hejtman Martin Netolický. Sjezd by měl také zaujmout konečné stanovisko ke koaličnímu jednání a schválit některé změny stranických stanov.

Z nich by měla například vypadnout klauzule o povinném 40procentním zastoupení žen na kandidátkách, s jejímž dodržováním má ČSSD velké problémy. Delegáti možná schválí i stranická elektronická hlasování místo dosavadních korespondenčních.

Ilustrační foto
Babišovy ministry čeká v kraji perný den