O čem byla řeč v nejnovější debatě Deníku s Andrejem Babišem:

  • o středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica
  • o vyhrocené předvolební kampani Česka 
  • o způsobu, jakým Babiš mluví o premiéru Petru Fialovi
  • o válce na Ukrajině a způsobech pomoci bojující zemi
  • o změnách, které postupně zavádí vláda Petra Fialy

Společenská atmosféra houstne. Odboráři odešli z jednání tripartity a chystají protesty kvůli zákoníku práce. Zemědělci nejsou spokojeni s vládními ústupky a nevylučují další blokády. Pětikoalice se rozhodla skórovat díky početní převaze ve sněmovně, takže prosazuje jednu důležitou změnu za druhou.

Na spadnutí je například zavedení korespondenční volby, jež by měla platit už pro sněmovní klání v příštím roce, což je předmětem kritiky ze strany opozice. Zástupci hnutí ANO sice prosadili několik věcných úprav, například negaci písemného hlasování, pokud se člověk později dostaví na zastupitelský úřad a odvolí osobně.

Český premiér Petr Fiala.
Trefili jsme branku hnutí ANO, které objektivně nahrává Rusku, řekl Fiala

Důležité je i to, že hlasy z ciziny se rozprostřou nikoli do dvou, ale do čtyř krajů. Tyto korekce ovšem poslance ANO a SPD neuspokojily a dál tvrdí, že s tímto způsobem hlasování principiálně nesouhlas. Přestože například Andrej Babiš ho v minulosti podporoval a hnutí ANO ho mělo také ve volebním programu.

Co vše již zaznělo v živých debatách se šéfem hnutí ANO? Články a záznamy najdete ZDE.

Podobné je to s vládním návrhem důchodové reformy, kterou pětikoalice prosadí v původním znění. Úspěch bude zřejmě slavit i s návrhem na sloučení čtyř sociálních dávek do jedné nebo se zvýšením televizních a rozhlasových koncesionářských poplatků.