O nové projednání za své účasti může pořádat František Hajn, který byl za přímou účast na loupeži odsouzen jako uprchlý – a nyní ho zatkly policejní orgány v Dominikánské republice. V úvahu by připadalo také spojení Hajnovy kauzy s procesem dalšího z údajných aktérů loupeže, někdejšího pracovníka operačního střediska oloupené bezpečností agentury Antonina Salety. Také on měl za svůj údajný podíl na přípravě akce být souzen jako uprchlý, ale nestalo se tak; již počátkem března soud vyloučil jeho kauzu k samostatnému projednání. Saleta byl totiž v únoru zadržen ve Venezuele a v době soudního jednání v Praze odstartovalo vydávací řízení.
Událostí dne je ale nyní dopadení Hajna, jenž podle žalobce měl při „loupeži století" figurovat jako jedna z vůdčích osobností – a to jak při přípravě činu, tak při jeho provedení. Byl to údajně právě on, kdo posádce přepadeného pancéřovaného auta pohrozil zbraní i výbušninou a poté s pistolí v ruce hlídal velitele vozu i jeho řidiče.
Vydání do ČR
Česká policie se k Hajnovu zadržení zatím nevyjádřila. Ve velmi čerstvé kauze se prý stále provádějí některé úkony jak na české straně, tak na území Dominikánské republiky; podrobnosti tudíž ještě nejsou k dispozici. A diplomaté o zatčení nemají informace. Ambasáda by se o něm nicméně dověděla pouze za předpokladu, že by zadržený místní policejní orgány výslovně požádal o její kontaktování. Televizi Prima, která o události informovala jako první, ale vše potvrdily dva na sobě nezávislé nejmenované, ale důvěryhodné zdroje. A to včetně informace, že Hajn okamžitě po svém dopadení v ostrovním státě v Karibiku požádal o vydání do České republiky.
Násilné zločiny
Hajnovi soud letos 20. června nepravomocně vyměřil za podíl na loupeži století 10 let vězení. Jeho spoluobžalovaný Tomáš Půta, známý především z kauzy zločinů Berdychova gangu, dostal souhrnný 12letý trest. Ten ale od počátku úporně trvá na tom, že s loupeží století neměl nic společného – přičemž k ostatním násilným zločinům, za něž byl odsouzen, se přiznával. Zdůraznil také, že Hajna ani Saletu vůbec nezná. Stejně hovořil i další z obžalovaných, Půtův známý Maroš Šulej, který v době činu už delší čas pobýval v Irsku. Podle něj si jeho a Půtu policisté vybrali jako pachatele, jimž budou moci „přišít" dlouhodobě nevyřešený případ obřích rozměrů. Šujele, který v době činu (a už nějaký čas před ním) dlouhodobě pobýval v Irsku, soud zprostil obžaloby.
Podle kriminalistů se do „loupeže století" nezapojili jen muži, na něž byla nakonec podána obžaloba, ale mělo v ní figurovat více osob. Známá je totožnost dvou z nich, ale ti jsou již mrtví.