Předpověď meteorologů se naplnila. V noci na čtvrtek začal na většině území Česka padat sníh. Sněhová nadílka způsobila komplikace na silnicích v jižních Čechách. Složky IZS vyjížděly k desítkám nehod. V poledne policie hlásila nehody se zraněním od Radvínova na Jindřichohradecku a Čimelic na Písecku, další tři nehody se zraněním se staly po poledni v Blatné v ulici J. P. Koubka, u Volyně na Strakonicku a u Záblatí na Prachaticku.

"Celkem u třinácti nehod zasahovali v průběhu čtvrtečního rána a dopoledne jihočeští hasiči. Rapidní nárůst počtu nehod zapříčinila bohatá sněhová nadílka," informovala v poledne mluvčí HZS JčK Vendula Matějů. "První nehoda se stala krátce před půl pátou ranní, kdy na železničním přejezdu u obce Cep havaroval kamión. Následky nehody likvidovali profesionální hasiči ze stanice Třeboň společně s jednotkou podnikových hasičů SŽ České Budějovice."

Následovaly nehody aut v Záhoří u Chrobol, ve Střele na Strakonicku, v Těšínově u Petříkova, v Ledenicích, v Kapetově ulici v Dačicích, v Bavorově, části obce Svinětice, u Nové Vsi na Českobudějovicku, u Bavorova a v Chelčické ulici ve Vodňanech. "U nehod ve Střele a v Ledenicích utrpěla zranění vždy jedna osoba, nehody jsou bez vyproštění," doplnila mluvčí.

Ilustrační foto
Zima udeřila. Lidé bez domova najdou v Libereckém kraji několik útočišť

Další kamión havaroval na obtížně sjízdné silnici v Opařanech. Skončil převrácený na boku v příkopu, z proražené nádrže vytékala nafta. Další vážná nehoda se stala u Nové Vsi nad Lužnicí, kde havaroval také osobní automobil. Bylo nutné z něj vyprostit zraněnou osobu.

"Velké komplikace způsobil sníh na dálnici D3 ve směru na Prahu, kde v katastru obce Košice došlo ke střetu dvou osobních aut. Zdravotníci ZZS si převzali do své péče dvě zraněné osoby. Policie ČR provoz na dálnici usměrnuje," doplnila Vendula Matějů. 

Jen mezi šestou a sedmou hodinou ranní se tři osobní auta střetla v Písku, dva osobáky pak na hlavním tahu mezi Českými Budějovicemi a Kaplicí u Velešína. Osobní auto bouralo i u Ledenic, nákladní pak u Hluboké nad Vltavou. Nedaleko Cehnic na Strakonicku uvízl na silnici kvůli ledovce a sněhu nákladní automobil. Všechny nehody se naštěstí obešly bez zranění.

Podle policejní mluvčí Štěpánky Schwarzové policisté od čtvrté do osmé hodiny ranní evidovali více než 40 nehod, které ve většině případů souvisely s padajícím sněhem a náledím. "Na Trhosvinensku skončila před šestou hodinou ranní dvě auta v rybníce - v obou případech se osádky vozidel dokázaly samy z aut dostat ven," popsala jednu z událostí. Před sedmou hodinou ranní se střetlo osm vozidel v Dubičném na Českobudějovicku, nehoda by měla být bez zranění. Po osmé hodině se střetly dva autobusy mezi obcemi Dvory a Horouty na Prachaticku.

Kolem deváté hodiny se na dálnici D3 ve směru z Budějovic na Prahu stala nehoda, kvůli níž policisté dálnici v úseku u Košic zcela uzavřeli. Do dodávky, která stála u krajnice, narazilo osobní auto. Dva lidé se zranili. Po chvíli začali policisté auta směrem na Prahu pouštět jedním jízdním pruhem, dálnice byla sjízdná s maximální opatrností. Tvořily se tady kolony.

Na mnoha místech v kraji blokovaly dopravu kamiony. Kolem osmé hodiny byly obtížně sjízdné silnice na Písecku v okolí Temešváru, na Strakonicku u Nišovic, na Českobudějovicku na trase Ledenice - Borovany, na Prachaticku v okolí Těšovic a Volar a na Jindřichohradecku u Červeného Hrádku a u Halámek. Policisté nabádají řidiče k opatrnosti.

Podle meteorologů bylo v době od čtvrteční třetí do šesté hodiny ranní nejintenzivnější sněžení v rámci republiky právě na jihu Čech, kde na některých místech napadly až čtyři centimetry sněhu. Sněžení pak začalo postupovat směrem na sever.

Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu upřesnila, že ve čtvrtek během dne lze čekat už jen občasné sněžení s denními teplotami od minus dvou do plus jednoho stupně. "Očekáváme kolem tří centimetrů, ve vyšších polohách až osm centimetrů nového sněhu," doplnila Eva Plášilová.

Občasné sněžení předpovídají meteorologové v kraji i v noci na pátek, k ránu od jihozápadu ale mají srážky ustávat. Teploty mohou při sněhové pokrývce spadnout až k minus osmi stupňům. V pátek čekejme už jen ojedinělé slabé sněhové přeháňky.

Sníh nepřináší jen starosti, ale také radosti. Už v neděli začala lyžařská sezona v lipenském skiareálu. V pátek se začne lyžovat i na Zadově, v sobotu pak také v rakouském příhraničním skiareálu Hochficht.

V Brně sníh téměř zastavil MHD

Také v Jihomoravském kraji začalo dnes brzy ráno hustě sněžit. Spoje veřejné dopravy měly až hodinové zpoždění. Do druhé odpoledne řešili policisté asi sto padesát oznámení v souvislosti s počasím.

„Měli jsme oznámenu více než desítku dopravních nehod se zraněním, bez zranění se obešlo asi osm desítek nehod. K tomu je třeba přičíst pět desítek oznámení o zablokovaných komunikacích, spadlých větvích na silnicích či jiných překážkách v dopravě," přiblížil ve čtvrtek odpoledne policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Doplnil, že po ranním extrémním náporu se situace na jihomoravských komunikacích postupně stabilizovala. „Byť ohlášených událostí v dopravě bylo více než obvykle," poznamenal Malášek.

Hasiči zasahovali u čtyřiadvacet dopravních nehod kvůli počasí. Nejvíc na Brněnsku, Blanensku a Znojemsku. Kromě nehod blokovaly řadu silnic také uvízlé vozy. Docházelo i ke střetům aut s chodci, kteří podcenili brzdou dráhu vozu.

Regionální autobusové linky měly až hodinová zpoždění, některé i víc. Řada autobusů ani nevyjela. V poledne byla zdržení až dvacet minut. „Výraznější potíže jsou aktuálně hlášeny z těchto míst: celá oblast Znojemska, okolí Ivančic a Rajhradu, dále celé oblasti Brna a nejbližšího okolí, Veverská Bítýška, Kuřim, Boskovicko, Blanensko, Vyškovsko, Slavkov u Brna a celé okolí," vyjmenoval okolo poledne mluvčí firmy Kordis, která koordinuje veřejnou dopravu v kraji, Květoslav Havlík.

Většina vozovek je po chemickém ošetření sjízdná se zvýšenou opatrností. Výjimkou je silnice I/54 mezi Archlebovem a Žarošicemi a u Vlkoše na Hodonínsku. „Je neprůjezdná pro těžká vozidla. Omezení bude vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí trvat zhruba do zítřejších devíti hodin ráno," varovala Trubelíková.

Silnice na Vysočině jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností kvůli čerstvému sněhu, který začal padat dnes okolo 3:00. Na hlavních tazích je sníh rozbředlý díky solení. Silničáři vyjeli asi se 110 auty, čerstvý sníh je podle dispečera krajské správy a údržby silnic Romana Hubeného nejdřív nutné odhrnovat, silnice se budou také solit nebo sypat drtí.

"Silnice máme pod sněhem, na jedničkách (1. třída) je rozbředlý sníh, na dvojkách trojkách je sníh ujetý, místy se tvoří sněhové jazyky. Je potřeba opatrnost, bude to znovu zapadávat," řekl Hubený. Teploty jsou nyní od minus jednoho do minus čtyř stupňů Celsia. Podle Hubeného začalo sněžit nejprve na jihu kraje, postupně přechází sněžení přes celé území.

Pro většinu Vysočiny platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem, která varuje před vydatnějším sněžením. Napadne při něm až 15 centimetrů sněhu. Výstraha je platná až do noci na pátek.

Automobil na zasněžení silnici. Ilustrační snímek
Meteorologové očekávají další sněžení. Konec týdne však přinese oteplení

Podle předpovědi meteorologů bude sněžení postupně slábnou hlavně v západní části kraje. Nejvyšší odpolední teploty budou od minus dvou stupňů Celsia po nulu. Vítr bude jen mírný s rychlostí do 25 kilometrů v hodině.

Na silnicích nižších tříd v horských oblastech Vsetínska leží vrstva uježděného sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje byly dnes ráno většinou holé, suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Policie ve Zlínském kraji od rána do 13:00 evidovala 24 dopravních nehod. Dvě si vyžádaly lehká zranění. Nejhorší situace byla na Zlínsku, kde se podle policie stalo 13 dopravních nehod. Velmi opatrnou jízdu doporučuje řidičům ŘSD na dálnici D1 mezi 253. až 256. kilometrem a na dálnici D55 mezi 25. až 32. kilometrem.Vozovka na nadjezdech může podle silničářů namrzat. "Varování před rizikem namrzání a vzniku náledí platí pro řadu úseků silnic prvních tříd ve Zlínském kraji," uvedla Trubelíková. Obezřetnost je podle ní na místě především na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku, I/57 u Ratiboře na Vsetínsku, a I/50 u obcí Zástřizly na Kroměřížsku a Staré Hutě na Uherskohradišťsku.

Kvůli sněžení musejí ve čtvrtek řidiči na silnicích v Olomouckém kraji zpomalit a dbát zvýšené opatrnosti. Kolem deváté hodiny byly sjízdné všechny komunikace v celém kraji, silničáři je ošetřují chemickým i inertním posypem. Sněžit na střední Moravě začalo kolem sedmé hodiny ráno. Vozovky byly ráno po chemickém posypu většinou mokré, některé úseky už silničáři ošetřili také inertním posypem.

Policisté po ránu v souvislosti se sněžením neevidovali vyšší počty dopravních nehod. „Provoz je zatím stejný a srovnatelný jako v jiné dny, na území Olomouckého kraje momentálně evidujeme čtyři dopravní nehody,“ informoval dopoledne policejní mluvčí Libor Hejtman.

Až dvacet centimetrů sněhu

Na menších silnicích v Pardubickém kraji zůstává ležet čerstvý sníh. Po solení je rozbředlý, často ale tvoří také uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou v pátek po ránu s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři. To nicméně nezabránilo několika nehodám. Hasiči a policisté mají od rána plné ruce práce.

Řidiči by měli zpomalit hlavně v okolí Moravské Třebové, Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta nebo Skutče. Kluzké jsou vozovky také v Železných horách. Zvolnit je nutné i na Pardubicku, kde jsou v terénu všechna vozidla údržby.

Dnes ráno je v Pardubickém kraji zataženo, častou fouká silný až nárazový vítr. Na většině územní sněží nebo se vyskytují sněhové přeháňky či sníh s deštěm Teploty se pohybují mezi minus třemi a plus jedním stupněm.

Hasiči od čtvrtečního rána vyjíždějí k jedné události za druhou. Od rána se bouralo ve Vlčnově a Orli. "Automobil dle informací se měl otočit přes střechu a žena s ním skončila v příkopu. Hrozivě vypadající kolize se obešla bez vážného zranění," popsali okolnosti nehody hasiči na svém Facebooku. "V Honbicích jsme pomáhali řidičům se zabezpečením vozů po střetu. Jedna osoba zde utrpěla zranění."

Hned časně ráno v obci Hnátnice skončil osobní automobil sjetý téměř v příkopu. Přesněji auto viselo z mostku a hrozilo jeho zřícení do potoka. Hasiči odpojili autobaterii a vozidlo velmi šetrně pomocí automobilového jeřábu vyprostili. Událost se obešla bez zranění. Takové štěstí neměl řidič v Rudolticích: "Řidič s autem skončil mimo vozovku a doslova ve spleti stromu. Zraněnou osobu si do péče převzali zdravotníci," doplnila mkuvčí hasičů Vendula Horáková.

Ve Vysokém Mýtě se střetla dvě auta. Naštěstí se jednalo pouze o poničené plechy. Hasiči vozy zabezpečili proti vzniku požáru i úniku provozních náplní. V Moravské Třebové hasiči odstraňovali následky střetu dvou automobilů. Zdravotnická záchranná služba na kontrolu zdravotního stavu převezla dvě dospělé osoby a dvě děti.

Ilustrační foto
Bílé Vánoce? Velmi nepravděpodobné, ukazují předchozí zimy

Policie v Královéhradeckém kraji, kde od dnešního rána sněží, evidovala do dnešních 13:00 asi deset nehod. Nejvíce se jich stalo na Trutnovsku. Všechny nehody se obešly bez vážnějších následků. ČTK to řekla mluvčí policie Šárka Pižlová.

Občasné sněžení dnes zasáhlo celý Královéhradecký kraj. Meteorologové předpovídají, že ve východní části kraje by mohlo být sněžení po zbytek dne i vydatnější a mohlo by napadnout pět až deset centimetrů sněhu. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly.

Hlavní silniční tahy a dálnice D11 v kraji byly dnes po poledni v Královéhradeckém kraji po chemickém ošetření většinou mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Souvislá vrstva čerstvého nebo ujetého sněhu zůstávala na silnicích ve vyšších polohách Rychnovska.

Opatrní musejí být řidiči při cestě na hraniční přechod Pomezní Boudy v Krkonoších. Silnici tam pokrývá ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá drtí.

Do zasněženého rána se ve čtvrtek 9. prosince budí i část Ústeckého kraje. Mokrý sníh dělá vrásky řidičům, hrozí dopravní nehody. Jednu takovou musejí policisté řešit v Teplicích. Okolo půl osmé ráno se tu v Plynárenské ulici srazila dvě auta. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Na Mikulov, Dlouhou louku nad Osekem a nebo na Komárku nad Krupkou vyjíždějte pouze se zimními gumami, jak nařizují značky na příjezdových silnicích.

Se souvislou vrstvou sněhu musí počítat také řidiči na Litoměřicku, konkrétně v obcích Třebívlice, Podsedice, Třebenice a Jenčice. Všude tam sníh na vozovce komplikuje plynulost dopravy.

Dopravní nehoda, která uzavřela silnici, se stala u Cítolib na Lounsku. Na místě se srazila čtyři osobní auta a nehoda si vyžádala zranění. U nehody zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému a policie odhaduje, že odklízení následků nehody potrvá až do poledních hodin.

Nehody za západě Čech

Také na západě Čech začalo sněžit a řidiči opět bourají. Zatím jen ve vyšších polohách na Šumavě nebo Krušných hor je souvislá sněhová pokrývka, nižší polohy jsou buď bez sněhu nebo se sněhovým popraškem.

„Od šesté hodiny se bourá. Zatím pět nehod u nichž jsme zasahovali. Zatím nemám hlášená vážná zranění s vyproštěním,“ informoval mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Podle meteorologů má být ve čtvetek v krajích západu Čech zataženo, sněžení, během odpoledne občasné, večer ubývání srážek a částečné protrhávání oblačnosti. Nejvyšší teploty -3 až 0 stupňů Celsia, na horách -6 až -3 stupňů Celsia. Řidiči mohou očekávat celoplošné souvislejší sněžení s tvorbou sněhové pokrývky.

Mikulášský výběh repešákem k rozhledně Kopaninka absolovovalo v pravém horském počasí pět odvážlivců a pes, 5. 12. 2021
Zasněžený Repešák zdolali jen ti nejdrsnější. Pětici otužilců proháněl i pes

Čtvrteční sněžení komplikuje dopravu také ve Středočeském kraji. Problémy mají hlavně autobusy, které mohou nabírat zpoždění. Podle informací PID nemohou autobusy kvůli sněžení na některých místech bezpečně projet. Nesjízdné jsou komunikace například na Benešovsku nebo Berounsku.

Opatrní by měli být i řidiči. Sjízdná se zvýšenou opatrností je dálnice D8, sněžení je ale hlášeno také z Pražského okruhu nebo dálnice D1, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Středočeští hasiči a policisté od rána evidují zvýšený počet dopravních nehod. "Většina z nich se obešla bez zranění a poškozená jsou pouze vozidla," uvedli na twitteru středočeští hasiči. Například u Zbuzan nedaleko Prahy skončila dodávka v příkopu, v Nečíně na Příbramsku se srazilo osobní auto se sypačem. Problémy byly hlášeny také v okolí Říčan v okrese Praha-východ. U Otic zapadl školní autobus a musel počkat na vyproštění. "Cestující jsou v pořádku. Autobus bude mít zpoždění," uvedla říčanská radnice na facebooku.

Silnice v kraji jsou mokré, místy se zbytky rozbředlého sněhu, Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje provádí chemický posyp. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření leží na silnicích nižších tříd na Benešovsku a Příbramsku, Berounsku, Kladensku, Rakovnicku a v okrese Praha-západ. "Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Aktuálně v terénu jezdí 69 sypačů. Další techniku budeme nasazovat dle potřeby s vývojem počasí," uvádí na Facebooku.  

Středočeští hasiči od rána evidují zvýšený počet dopravních nehod, vyjížděli již k 12 případům. "Většina z nich se obešla bez zranění a poškozená jsou pouze vozidla," uvedli na twitteru.

Hlavní silnice v Praze jsou kvůli hustému sněžení mokré, ale všechny jsou sjízdné. Do terénu vyjelo dnes ráno všech 73 sypačů a desítky dalších strojů. Na silný vítr se musí řidiči připravit na Pražském okruhu, řekli mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková a policejní mluvčí Richard Hrdina. Sníh ráno zapříčinil také problémy v MHD, uvedla mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková.

"Výjezd byl vyhlášen v 05:45 na likvidační posyp motoristických komunikací. Hlavní tahy jsou sjízdné, mokré a místy se zbytky mokrého sněhu. Vzhledem k tomu, že stále sněží, bude zásah probíhat opakovaně," uvedla Lišková.

Do ulic metropole vyjela veškerá technika, tedy 73 sypačů pro tzv. první pořadí, kdy se uklízí nejdůležitější silnice, jako jsou hlavní tahy či ulice u nemocnic a úřadů. V terénu je také dalších 51 menších strojů pro druhé a třetí pořadí. "Probíhá také úklid nemotoristických komunikací," dodala Lišková.

Sněžení mělo také vliv na některé spoje pražské integrované dopravy. Kvůli špatné sjízdnosti komunikací se s nimi potýkaly linky 245, 248, 347 a 301. Autobusy musely být v některých úsecích odkloněny na náhradní trasu a dočasně byly rušeny zastávky. Postupně se provoz vracel do normálu.