Soukromý obřad symbolicky uzavřel pětidenní loučení s prvním polistopadovým prezidentem.

Obřad začal jedním ze symbolů sametové revoluce – písní Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. V první řadě byli další členové rodiny – dcera jeho manželky Nina či Havlův bratr Ivan. Mnozí přítomní se neubránili slzám.

Herečka Táňa Fischerová přednesla první projev. Mluvila pak též chartistka Dana Němcová, která vyjádřila naději, že nyní již Václav Havel dostal odpovědi na svoje otázky po smyslu života. „Já se s tebou neloučím. Nashledanou,“ ře­kla.

Herec Jiří Bartoška řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. „Pane prezidente, slibujeme vám, že budeme pokračovat v šok show,“ prohlásil další známý divadelník Oldřich Kaiser. Na okamžik se mu tím podařilo odlehčit smutek přítomných, protože se ozval i smích. Herečka Vlasta Chramostová recitovala básně, řádové sestry boromejky, které se staraly o Havla v posledních měsících, u rakve zazpívali.

O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. V sále tak zazněly třeba tóny slavné protiválečné písně Johna Lennona Imagine, hitu amerického rockera Lou Reeda Perfect Day či undergroundový kus Magické noci od Plastic People Of The Universe. Ze záznamu hrála píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou, kterou v noci před obřadem nazpívala bývalá první dáma Havlová. Mezi písněmi nechyběla Óda na radost, která je hymnou EU, či písně Krásné je žít nebo Kéž lavičko, kéž bys promluvila.

Havlův pověstný smysl pro humor

Na úplný konec obřadu lidé odříkali za vedení otce Romualda Otčenáš a pak zazněla československá hymna. Přítomní se spontánně dali do zpěvu a na konci, který byl nejemotivnější, tleskali. Poté se za zvuku hudby z Odcházení zatáhla opona a ze záznamu zazněl Havlův citát: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony“. Věta, kterou slavný literát a dramatik pronesl na konci svého filmového debutu Odcházení, připomněla jeho pověstný smysl pro humor.

Mezi smutečními hosty byli například herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Kaiser, Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák a herec Jiří Macháček, básník a disident Jiří Kuběna.

Obřad byl původně míněn jako soukromé rozloučení, před jeho začátkem však ochranka otevřela velkou bránu a aspoň do předsálí vpustila veřejnost. V prostorách se tak shromáždilo asi 200 lidí, někteří z nich ale nevydrželi po celou dobu obřadu. Jiní však i nadále přicházeli přihlížet smutečnímu shromáždění.

Rakev s ostatky prezidenta přivezl pohřební vůz do krematoria kolem 15:00. V obřadní síni byla rakev obsypána květinami, především růžemi. Věnce darovali například například nadace Charty 77, útvar ochrany prezidenta, Divadla na Vinohradech a Husa na provázku či zpěváci Hana Zagorová a Štefan Margita. Předtím se uskutečnil státní pohřeb v Chrámu svatého Víta, na který přijely hlavy států z celého světa.

Seznam písní, které zazněly na obřadu:

Vivaldi: Zima
Modlitba pro Martu – Marta Kubišová
Krásné je žít
Kéž lavičko, kéž bys promluvila
Lou Reed – Perfect Day
Magické noci – Plastic People of Universe
Píseň boromejek
Když jsem já šel tou Putimskou branou
Óda na radost
Československá hymna
Hudba z filmu Odcházení