Plány změn v organizační struktuře policie vyvolaly ostré hádky ve vládní koalici, napětí v policejním sboru a do konfliktu se zapojili i žalobci. Prezident dnes přijme ještě ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby vyslechl obě hlavní strany sporu.

Zeman už dříve řekl, že nejdříve chce vyslechnout názory znesvářených stran a pak se teprve k problému vyjádří. Nehodlá se prý vměšovat do hádek mezi koaličními partnery. Již minulý týden hovořil o chystaných změnách v policejní struktuře s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. "Ve své podstatě nemám pocit, že by mu ta reforma byla proti mysli, ale počkejme si do zítřka (úterý)," řekl novinářům po jednání Chovanec.

Podle Chovance bylo jednání přátelské a vysvětloval se na něm celý rozsah reorganizace. "Zajímaly ho detaily, jak se to připravovalo, jaká byla komunikace, co to má znamenat, debatovali jsme o tom, jestli do budoucna počítáme s finanční policií," popsal Chovanec.

Slučování útvarů

Ministr podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Naopak Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Pokud Chovanec podepíše reorganizaci po úterním jednání Bezpečnostní rady státu, tedy ještě před středečním dohodovacím řízením koalice, měl by podle Babiše ministr vnitra odstoupit. Současnou vládu ale ANO i přes nynější vzájemné útoky opustit nemíní.

Chovanec dnes novinářům řekl, že do jednání bezpečnostní rady reformu nepodepíše. Současná vláda podle něj má dále smysl. "Ale musí začít řešit problémy občanů a přestat se ostřelovat v médiích, tak jak to vidíme od pana Babiše," řekl Chovanec. Reforma policie podle něj není uspěchaná, o čemž v úterý chce přesvědčit Bezpečnostní radu státu.