Jen málo vysokých škol dotáhne geniální nápad do praxe. V Liberci se to povedlo, a tak se už letos v září objeví na trhu první „chytré bundy," které vyvinuli odborníci z z textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Jde o světový patent.

Oč jde? Jednoduše řečeno o reflexní cyklistickou bundu, která svítí, ukazuje změnu směru a brzdění. Cyklista tak má na sobě blinkry i odrazku zároveň. Výrazně to totiž zvyšuje jeho bezpečnost. Cyklista je dobře viditelný až na vzdálenost 250 metrů. Bez reflexních prvků a v tmavém oblečení je viděn z auta, jedoucího padesátikilometrovou rychlostí až při vzdálenosti pouhých 25 metrů.

Novinka se skládá z cyklistické bundy se zabudovanými LED diodami na rukávech a ramenou. Zařízení ovládá cyklista na řídítkách. Signál se pak bezdrátově přenáší do zařízení velikosti krabičky od zápalek, které má cyklista na zádech. „Při praní se jednoduše odepne a bunda se i s LED diodami může normálně prát," popsal vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka. Zařízení se napájí baterkou a dobijí stejně jako například mobilní telefony. Baterka vydrží až 36 hodin. Bunda navíc splňuje nejen nároky na moderní design, ale i vysokou funkčnost. Propouští vodní páry a je odolná proti vodě zvenčí, což zaručuje dvanáct vodních sloupců.

V Liberci nezaspali

Novinku vyvíjeli na liberecké univerzitě dva roky. Zdejší výzkum se totiž neubírá výhradně cestou nanotechnologií, které školu proslavily, ale i tak zvaných chytrých technologií. „Nemůžeme si myslet, že nás uživí výroba levných triček," poznamenal jeden z autorů světového patentu a zároveň rektor školy Zdeněk Kůs. Podle Josefa Filipa ze společnosti Kalas Sportswear jde o světový unikát, který se dosud nikde jinde nevyrábí. Zájem projevili v zahraničí, například ve Velké Británii. V tuzemsku vyjde bunda včetně zařízení na 9 tisíc korun.

Zásadní je novinka pro bezpečnost cyklistů. Těch jen od začátku roku zahynulo na českých silnicích 34. „Pokud náš vynález zachrání alespoň několik životů, je to ideální," doplnil spoluautor vynálezu Antonín Havelka z katedry oděvnictví textilní fakulty TUL.