„Chceme upozornit na to, že otcové jsou důležití pro děti, rodiny i společnost. Svůj svátek si zaslouží," uvedl ředitel ligy Martin Jára. Podle něj by otce měl víc podporovat i stát.

Vláda schválila novelu o nemocenském pojištění, podle níž by se měla v Česku zavést týdenní otcovská dovolená po narození potomka. Muži by při ní měli z nemocenského dostávat stejně jako ženy na mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu výdělku. Návrh zákona bude ještě projednávat Senát a k podpisu ho dostane prezident.

Liga otevřených mužů záměr chválí. Nechala si vypracovat průzkum, podle jehož výsledků zavedení otcovské podporovalo 93 procent respondentů – mužů i žen.

Pražský program začne ve 14:00 na náplavce pod Vyšehradem na lodi Cargo Gallery. Vystoupí kapely Tatabojs a CallNowBlues. Vstupné je 200 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma. Akce se konají také v Ostravě, Brně, Olomouci, Plzni, Chrudimi a dalších městech. Program je na webu www.tatafest.cz.

Den otců se poprvé slavil v červnu 1910 v americkém městečku Spokane ve státě Washington. Tradici založila Sonora Smartová Doddová na počest svého otce, který ji a její bratry po smrti jejich matky sám vychoval. Na nápad zakladatelka tradice přišla při mši na Den matek. Mínila, že by si ocenění za péči zasloužili i muži, kteří se odpovědně a s láskou starají o své potomky a rodiny. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. Někde se ale slaví v jiném než červnovém termínu a oslavy mívají také různou podobu.