"Když lidé uvidí, že útvar bude mít budoucnost, a nebudou spokojení se současným zaměstnáním, věřím tomu, že se někteří vrátí. Určitý seznam už mám, ale rozhodoval by o tom nový vojenský velitel," uvedl Pražan.

Muniční areál v Květné ke konci roku 2013 vojáci opustili a ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat. Letos v lednu byly některé sklady znovu zprovozněny, aby v nich mohla být dočasně uložena část munice z Vrbětic na Zlínsku. Podle dřívějších představ měl být k těmto účelům areál využíván jen do konce letošního roku. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pondělí řekl, že bude ve vládě prosazovat, aby si jej armáda ponechala a využívala ho trvale.

V muničním areálu nyní pracuje 21 hasičů a devět civilních zaměstnanců. V dobách, kdy byl zařazen do skupiny armádních skladišť, v něm pracovalo kolem 50 lidí. Byl to vojenský útvar s vojenským velením a civilními zaměstnanci.

Nezaměstnanost v kraji

Na Svitavsku je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Pardubickém kraji. V červnu dosáhl podíl nezaměstnaných 5,9 procenta, o 1,3 procentního bodu více než byl krajský průměr. Bez práce bylo 4143 lidí.

V areálu je nyní zaplněno šest z 20 objektů, v případě potřeby je možné zprovoznit dalších 12 skladů. Komplex zabírá asi 215 hektarů, je obehnán betonovým oplocením a vybaven kamerovým systémem. Zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jej až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda.

Jeho dalším osudem se bude vláda zabývat na svém středečním zasedání. "Celý areál je v příslušnosti ministerstva obrany, které se na základě požadavků náčelníka Generálního štábu Armády ČR rozhodlo, že jej bude nadále využívat jako vojenský objekt pro potřeby Armády ČR," píše se ve vládním materiálu, který má ČTK k dispozici. Armáda předpokládá, že areál do užívání převezme během příštího roku, poté co bude odvezena munice z Vrbětic.

Podle návrhu pracovní skupina ministerstev vnitra, obrany a financí navrhuje, aby tři ze skladů i nadále provozovalo a platilo ministerstvo obrany. Každý z nich má plochu asi 500 metrů čtverečních. Využity by byly v případě mimořádné události k uskladnění nebezpečného materiálu. Obrana za jejich provoz ročně podle odhadů zaplatí osm milionů korun. Provoz celého areálu a 20 skladů bude stát asi 75 až 80 milionů.