Teploty pod nulu padaly především v jižní části země. Na Rokytské slati bylo minus sedm, stanice Kvilda-Perla hlásila minus šest a Hliniště minus 3,5 stupně. Ve Volarech naměřila jedna ze stanic minus 2,5 stupně, druhá pak minus 8,5 stupně. Podle Hujslové je to dáno její polohou a specifickými podmínkami. Mezi bilancí rekordů se ale tato nejnižší teplota neobjevila, protože stanice funguje méně než 30 let.

Nová teplotní minima padala po celé zemi. Například ve středočeských Lánech naměřili 6,5 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1993 byl o půl stupně vyšší. Rekord mají také jihomoravské Pohořelice, Karlovy Vary, Liberec, Nový Bydžov v Královéhradeckém kraji, Klatovy, Plzeň nebo některé obce na Vysočině.

Česká republika zažila v létě několik týdnů tropických dní a nocí, studená fronta dorazila minulý týden ze čtvrtka na pátek. Chladnější byly už noci na sobotu a na neděli. "Protože ale tyto noci byly spíše oblačné, neochladilo se tak výrazně. V noci na dnešek se uklidnil vítr, oblačnosti bylo minimum a vzduch byl suchý, což jsou ideální podmínky pro nízké teploty," dodala Hujslová.

Další noci už by tak chladné být neměly, postupně se bude oteplovat i ve dne. V noci na úterý mají být nejnižší teploty okolo devíti stupňů Celsia. Přes den bude nejtepleji ve středu, a to až 28 stupňů. Tropické teploty ale už meteorologové nečekají.