Kabinet po nejrůznějších skandálech již opustili dva vrcholní představitelé VV - ministři vnitra Radek John a dopravy Vít Bárta. Nyní se spekuluje o tom, že by nejmenší vládní strana mohla požadovat resort spravedlnosti pro kandidátku na předsedkyni Karolínu Peake. Ona i další členové strany ale tyto informace popírají. Premiér Petr Nečas (ODS) přitom vyjádřil názor, že je dobré, aby předsedové koaličních stran byli ve vládě.

Lídři jednotlivých stran vládní trojkoalice se na středečním zasedání skupiny K9 shodli, že otázku personálního složení vlády budou řešit až poté, co bude ve funkci potvrzen nový předseda nejmenší strany kabinetu.

Vládu momentálně opouští dosavadní předseda VV Radek John, který podal rezignaci na protest proti premiérovým zásahům do složení svého protikorupčního týmu. Z ministerstva spravedlnosti, jemuž nyní velí Jiří Pospíšil (ODS), by VV mohly i nadále prosazovat hlavní bod svého politického programu, jímž je boj proti korupci. Sama šéfka poslaneckého klubu VV Peake, o níž se jako o vystudované právničce na pozici ministryně uvažuje, ale tuto informaci popřela.

Lídři ODS, TOP 09 a VV zatím podle Peake neřešili, jaký vládní post by nový šéf strany měl případně zastávat. "Žádná nabídka od premiéra ani od VV není na stole," sdělila ČTK Peake. "My jsme si opravdu řekli, že se teď chceme bavit o reformách a personální věci řešit až po volbě předsedy, kdy bude opravdu jasný mandát," dodal John. Podle něj není nutné, aby šéf vládní strany zastával pozici v kabinetu.

Sám ale nevyloučil, že by se v případě svého vítězství v předsednickém klání, mohl do vlády vrátit. "Tím, že to koaliční partneři nechtějí, tak to považuji za velmi zajímavou variantu," vysvětlil John, proč by se rád v kabinetu opět objevil.

Někdejší velký favorit vnitrostranické volby předsedy a faktický lídr Vít Bárta dnes oznámil, že se nechce ucházet ani o jedno z místopředsednických míst. Kandidatury na nejvyšší stranický post se vzdal již dříve, přispěly k tomu skandály s údajným uplácením vlastních poslanců a odhalení jeho plánů na ovládnutí politiky. Pokud by zastával vysokou stranickou funkci, pokračovaly by podle něj útoky na jeho osobu.

"Vážím si a děkuji za nabídku od kandidátů na předsedu být v jejich týmu, ale nyní není správné mít pro mne jiné úkoly než poradní a vyjednávací ve prospěch VV. Útoky budou určitě pokračovat minimálně do stranické konference," napsal Bárta na stránku svého profilu na internetové sociální síti Facebook. "Mám pocit, že ke kompletní dehonestaci Víta Bárty chybí kvazi důkazy, že kradu děti a jím psy. Další atak už mě nenapadá. Očistit se potrvá, ale není důvod to vzdát," dodal Bárta.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové nadcházející volba předsedy VV zřejmě nemůže vyřešit základní otázku, kdo VV fakticky řídí. "Nejistota o tom, kdo tu stranu vede, je ve vnímání veřejnosti pořád přítomna a je otázka, jestli z tohoto hlediska je vůbec volba podstatná," řekla. Záleží podle ní především na tom, jaká je nyní pozice Bárty ve straně, a do jaké míry je připraven se stáhnout.

Kromě favoritů volby Johna a Peake se o křeslo předsedkyně uchází též poslankyně za Olomoucký kraj Dagmar Navrátilová. V případě úspěchu by prý zvolila Johna za prvního místopředsedu. Navrátilová je pro pokračování současné koalice ODS, TOP 09 a VV, ovšem za rovných podmínek pro všechny tři strany. Připouští i možnost odchodu VV z kabinetu, které by potom podporovaly menšinovou vládu ODS a TOP 09, řekla poslankyně.

Volba šéfa strany začne ve 22:00. Internetové hlasování skončí ve stejný čas v pondělí. Výsledky volby ještě musí potvrdit kongres strany, který se uskuteční o víkendu 28. a 29. května v Hradci Králové.