Voda z bouřky vyplavila také celé zázemí Divadla ABC, které kvůli tomu ruší úterní program. Nateklo také do vestibulu stanice metra Můstek na Václavském náměstí.

„Vyjížděli jsme hned po 14. hodině do Michle, kde jsme museli zasahovat na několika místech," uvedla mluvčí. Hasiči byli často v Nuslích, výjezd registrovali i do Pařížské ulice nebo na Vinohrady. „Museli jsme jet také do restaurace v Lublaňské ulici, v níž stálo asi 40 centimetrů vody," podotkla Adamcová. Na Senovážném náměstí spadl před hotelem strom, který bylo potřeba odstranit.

Zrušené představení

V Divadle ABC voda zasáhla herecké šatny, klub, kanceláře, rekvizitárnu a zadní část jeviště. „Dnešní představení Markéta Lazarová od 19 hodin se proto ruší. O dalších případných změnách v programu bude Divadlo ABC informovat na webových stránkách," řekla mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová.

Provoz Národní knihovny přerušen nebyl, hasiči již vodu z jejího sklepa odčerpali. „Voda vytekla ven z prostorů toalet, což se nám při přívalových deštích stává poměrně často. Je to v části, která ještě není revitalizovaná, a nemá proto zabezpečení proti spodní vodě," sdělila mluvčí knihovny Irena Maňáková. Škoda by podle ní měla být minimální, hasiči ale ještě kontrolují, zda se voda nedostala i do dalších sklepních prostor.

Přívalový déšť způsobil na Rychnovsku lokální záplavy

Přívalový déšť způsobil dnes v jižní části okresu Rychnov nad Kněžnou lokální záplavy. Ve Lhotě u Potštejna voda zatopila celkem 11 objektů. V Rovni zatopila sklep školky. V Borovnici přetekly dva rybníky a hasiči kvůli tomu preventivně nařídili evakuaci 16 obyvatel z pěti domů. Do domů voda v Borovnici nevnikla, zatopila hlavně zahrádky, silnice a louky. Řekly to mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Žahourková a starostka Borovnice Soňa Rojková.

Ve Lhotě u Potštejna hasiči ve spolupráci s policií raději evakuovali 17 obyvatel ze sedmi rodinných domů, které by v případě dalšího vydatného deště mohla v noci ohrozit voda z rozvodněného potoka. Ve Lhotě také již byla, až na jeden dům, obnovena dodávka elektřiny.

Řeka Dědina v Cháborech na Rychnovsku po přívalovém dešti po 17:00 stoupla na hodnotu prvního povodňového stupně. Zhruba po půl hodině byla řeka bez povodňových stupňů. Prvního povodňového stupně se ve 14:00 dotkla i říčka Bělá v Jedlové v Orlických horách, vyplývá z údajů Povodí Labe. Podle hasičů se později odpoledne situace začala zlepšovat.
Od poledne zhruba do 15:00 profesionální a dobrovolní hasiči zasahovali na Rychnovsku u 12 událostí. Ve Lhotě u Potštejna museli z jednoho domu evakuovat nepohyblivou ženu, která by se bez pomoci nedostala ven. Lagunu, která se vytvořila po prudkém dešti, hasiči začali odčerpávat. Kvůli zaplavené vozovce byla také uzavřena silnice směrem na Ústí nad Orlicí.

V obci Záměl hasiči odčerpávali vodu ze zatopeného domu a plnili pytle s pískem, aby dům ochránili před další vodou. "Hasiči čerpali vodu také v Potštejně, Merklovicích, Polomu a Vamberku," uvedla Žahourková. V obci Přestavlky hasiči připravili provizorní hráze z pytlů s pískem, aby ochránili několik obytných domů před hrozící vodou z rozvodněného potoka.
V Borovnici se v širokou řeku rozvodnil potok Brodec. "Vše přišlo velmi rychle během 20 minut. Horní rybník přetekl a zaplavil zahrádky, druhý Mlýnský rybník přetekl na louku. Voda lidem zatopila kůlny, odplavila kus asfaltové obecní cesty a přinesla nánosy bahna. Škody teprve budeme sčítat," řekla starostka Borovnice.

Silný déšť dnes zasáhl také podhůří Orlických hor. V Sedloňově odpoledne za dvě hodiny napršelo přes 40 litrů vody na metr čtvereční, vyplývá z údajů Povodí Labe. Výška hladiny Divoké Orlice v Kostelci nad Orlicí se mezi 13:00 a 15:00 zvedla zhruba dvojnásobně z 55 centimetrů na více než metr. V 17:00 hladina začala klesat. První povodňový stupeň je v tomto profilu na 180 centimetrech.

Bouřky s přívalovým deštěm podle meteorologů hrozí v Česku do středečního večera. Silné bouřky lze očekávat podle ČHMÚ v severní polovině země - v Praze a Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Bouřky s přívalovými dešti zasáhly část země už v pondělí. Voda zaplavovala sklepy a silnice na Novojičínsku a Opavsku v Moravskoslezském kraji, na Třebíčsku na Vysočině nebo na Zlínsku.

Uhynuly až stovky ryb

Zřejmě až stovky ryb plavaly na jezu v Bělově v Otrokovicích. „Ryby pravděpodobně uhynuly vlivem bleskových bouřek, které zasáhly Zlínsko v posledních dnech," sdělila v úterý večer mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Voda zřejmě vyplavila kanalizaci a splašky se dostaly do řeky Moravy. „Škoda se zatím vyčístlit nedá, vodohospodáři situaci monitorují," doplnila mluvčí Povodí Moravy.

Voda zaplavila vozovku v Krásném Březně na Ústecku

V Krásném Březně voda zaplavila viadukt pod železniční tratí v ulici U Cukrovaru. Místo je neprůjezdné. Uzavřená je také silnice mezi obcemi Velké a Malé Březno. Plavou tam kameny a kmeny stromů.

V krásnobřezenské ulici U Potůčku se vylil potok z koryta, na vozovce je bahno. Velké množství vody se valí i ulicí Keplerova. Problémy jsou také na Předmostí, kde se tvoří dlouhé kolony.

Hasiči během jediné hodiny vyjížděli na Ústecku k jedenácti událostem. "V Ústí nad Labem došlo zatopení Přístavní ulice u Mostu Dr. Edwarda Beneše. Zaplavené sklepy a výtahové šachty byly hlášeny z Velkého Března, Neštěmic, Mojžíře, zaplavený úsek silnice mezi Malým a Velkým Březnem. Půl metru vody čerpali hasiči v podjezdu u Nového mostu. Zatopené ulice a ucpané byly kanály v Krásném Březně," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Bouřka na Jesenicku zatopila několik sklepů a přízemí domů

Přes Jesenicko a Zlatohorsko přešla v úterý 27. května po poledni silná bouřka. Voda z polí zatopila několik domovních sklepů či přízemních prostor.

Mezi půl druhou a půl třetí hodinou odpolední vyjížděli hasiči k osmi událostem. V Písečné tekla voda z kopce do zastavěné oblasti, v sousedním Hradci-Nové Vsi pronikala voda z pole do jednoho z domů.

V Širokém Brodu, místní části Mikulovic, čerpali hasiči vodu ze zatopeného areálu Charity. Ve Zlatých Horách na Bezručově ulici ji odčerpávali ze sklepů, v ulici Nádražní ze spodního patra jednoho z domů. Jak v Mikulovicích, tak ve Zlatých Horách v několika případech hasiči čistili ucpané propustky.

„Na místech zasahovalo několik desítek profesionálních i dobrovolných hasičů," sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Zdeněk Hošák.

Meteorologové až do středy varují před velmi silnými bouřkami. Provázet je mohou přívalové srážky s úhrny kolem padesáti litrů vody na plošný metr. V zasažených oblastech mohou zejména menší toky prudce vystoupat na první či druhý stupeň povodňové aktivity.

„Bouřková činnost bude během středečního večera slábnout a srážky budou na severu území přecházet do trvalého a ojediněle i vydatného deště," uvádějí odborníci z Českého hydrometeorolo­gického ústavu. V něm může v noci ze středy na čtvrtek spadnout dalších 15 až 30 litrů vody na metr čtvereční.

Středočeští hasiči odstraňovali následky přívalového deště

Středočeští hasiči odpoledne na některých místech regionu likvidovali následky přívalového deště. Většinou čerpali vodu ze zatopených sklepů, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Voda natekla například do sklepů a garáží v Okrouhlu u Prahy nebo v Korkyni na Příbramsku. V Úvalech u Prahy hasiči zasahovali u ucpané kanalizace, ve Voticích na Benešovsku odstraňovali nánosy ze silnice. „Byla tam polovina silnice zavalená hlínou, kameny a bahnem. Silničáři a místní hasiči to uklidili," uvedla Kostková.

Novému Jičínu hrozí zátopová vlna

Očekávané přívalové deště přinášejí na Novojičínsku problémy. Na tocích Jičínka, Zrzávka a Grasmanka v Novém Jičíně byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity.

O půl třetí se Novým Jičínem rozezněly sirény a informují o nebezpečí zátopové vlny. Voda v některých korytech jde rychle nahoru. Zrzávka v Bludovicích je na již na třetím stupni.

Stejně jako řeka Jičínka v místní části Žilina, která je těsně před svým vylitím a už v těchto minutách zatopuje blízké zahrady a sklepy.

Povodňová komise města krátce po druhé hodině prostřednictvím radničních informačních kanálů vyzvala občany, aby si zabezpečili majetek, osobní věci i zvířata a případně i automobily odvezli na bezpečná místa.

„Vyčkávejte dalších pokynů povodňové komise města. V případě potřeby volejte na čísla: 556 768 230 nebo 731 136 430," sděluje povodňová komise směrem k občanů Nového Jičína a okolí.

Hustý déšť a zvýšená hladina potoků přináší i první škody. „Do Straníku vezly technické služby 100 pytlů s pískem, opět zvedáme lávku v Žilině, v Bludovicích se sesunulo kousek svahu do potoka. na Tolstého ulici je zatopena chatka," informovala dnes krátce po čtrnácté hodině mluvčí města Nový Jičín Marie Machková.

Další problémy související s vodou jsou hlášené z Mořkova a Hodslavic.

O akutální dění informovali hasiči. "V souvislosti s bouřkami, které se v minulých dvou hodinách přehnaly nad Novojičínskem, zasahují (nebo zasahovali) zatím hasiči na deseti místech. Nejkritičtější je situace na toku řeky Jičínky v Životicích u Nového Jičína, Žilině, Novém Jičíně, kde byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Dále je závažná situace na toku Grassmanka v místní části Nového Jičína – Loučce a na toku Zrzávka v místní části Nového Jičína – Bludovicích," sdělil Petr Holub, mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Voda roztrhala silnici v Žatci

Prudký přívalový liják zasáhl dnes Žatec. Voda v tamní ulici Pod Střelnicí odnášela kamennou dlažbu a trhala asfalt na kusy.

Tamní kanalizace nestačila pobrat množství valící vody, její nápor trhal asfalt a odnášel dlažební kosky. Na místě zasahovali hasiči, kteří museli poškozenou ulici uzavřít pro veškerou dopravu. Některým obyvatelům natekla voda do sklepů a garáží.

Problémy s velkou vodou byly v Žatci také u Základní školy Petra Bezruče. Ucpal se tam kanál, ve školní zahradě se vytvořila velká laguna a hrozilo zaplavení budov. I tam zasahovali hasiči.