Podle prvních odhadů bylo středeční záplavou značně poškozeno přibližně čtyři sta padesát nemovitostí v katastru Nového Jičína. Nejvíce zasažené jsou městské části Žilina a Bludovice, kde by dnes mělo začít pomáhat padesát příslušníku Armády české republiky. Jedním z hlavních úkolů vojáků bude postavit v jedné z místních častí provizorní pontonový most.

Starosta Nového Jičína Ivan Týle se domnívá, že jen škody na zřícených a poškozených mostech se přehoupnou přes částku sto milionů korun. Světlou stránkou posledních dvou dnů jsou projevy solidárnosti, kdy se lidé i firmy snaží pomoci občanům postiženými povodněmi. „Jsou jich desítky, jejich množství se blíží stovce,“ upřesnil Josef Gabzdyl, mluvčí novojičínské radnice.

Starosta Týle k celé záležitosti dodal: „Děkuji za projevy soudržnosti, nyní je důležité zvládnout největší škody a pomoci lidem, přičemž u některých se možná objeví posttraumatic­ký šok.“Stále platí odklon dopravy do těžce postižených oblastí, do Žiliny a Bludovic. Policie zde pustí pouze místní hromadnou dopravu, zásobování a samozřejmě místní občany. „Zároveň jsou strážníci přísnější i k cyklistům, protože přes obě městské části projížděly až stovky cyklistů jen kvůli tomu, aby se podívaly na následky povodní. Přitom mnohdy komplikují práci záchranářů i občanů,“ uzavřel tiskový mluvčí.

Bez plynu jsou stále celé vesnice

Ještě den a půl po řádění velké vody na Novojičínsku nejsou všechny domácnosti zásobovány plynem. Nejhorší situace zůstává v záplavou nejvíce zasažené obci, v Jeseníku nad Odrou. „Zde probíhá detailní zmapování škod a v odpoledních hodinách bude zahájeno jejich odstraňování,“ informoval Jiří Bezděk, tiskový mluvčí RWE.

Zřejmě až do pondělka 29. června si budou muset počkat občané na obnovení dodávek také v Životicích, Žilině a v Šenově u Nového Jičína.

Brzy ráno začal proudit plyn do domácností v Kuníně. „Značné úsilí je současně vyvíjeno k co nejrychlejšímu obnovení dodávek pro firmu Tonak V Novém Jičíně, zásobující část místního obyvatelstva teplou vodou, které bude realizováno během dnešního dne,“ uvedl Jiří Bezděk.

V nemocnici skončili i vysílení hasiči

Nový Jičín - Dvacet čtyři lidí vyhledalo pomoc během noci a čtvrtka na chirurgické ambulanci v novojičínské nemocnici.

Doktoři si ponechali pět z nich v nemocnici na dalším léčení. „U hospitalizací pacientů se jedná o lehká zranění jako pohmožděniny, následky podchlazení,“ informovala tisková mluvčí zdravotnického zařízení Simona Součková.

Do péče lékařů se dostal také, u povodní zasahující, vyčerpaný dobrovolný hasič, který prodělal svůj první epileptický záchvat. „Mladý muž byl psychicky a fyzicky vyčerpán a zřejmě následkem tohoto nadměrného přetížení prodělal svůj první epileptický záchvat,“ informoval ošetřující lékař Miroslav Melichařík a jedním dechem dodal: „Zdůrazňuji, že nemusí mít do budoucna žádné následky.“

Záchranář bude během dnešního dne absolvovat několik vyšetření a pokud budou jejich výsledky v pořádku, bude pravděpodobně z nemocnice propuštěn.

Na nemocničním lůžku si chvíli poleží také dvě ženy přijaté na interní oddělení. Podrobnosti sdělil primář Roman Štípal: „V nemocnici zůstávají dvě pacientky, u nichž jsme diagnostikovali menší infarkt. Předpokládaná doba hospitalizace je několik dní.“

Všechny články týkající se povodní si můžete přečíst ZDE!