Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V peřejích může být veselo i „na sucho“

Na českých řekách to v sezóně vypadá jako na Staroměstském náměstí, všude tlačenice, jen těžko se vyhnete ostatním plavidlům. Ovšem oproti centru Prahy, je v peřejích daleko víc opilců. A to je co říct!

22.8.2017 7
SDÍLEJ:

Vodáci na OrliciFoto: ČTK/Taneček David

Stačí si sednout na břeh řeky, pozorovat a poslouchat zvuky, které se nesou nad hladinou. Hlasité ahooooj, cinkání lahváčů, symbolické zvedání sklenky na zdraví, projevy radosti, přátelství a sounáležitosti nemají konce. Všichni jsou veselí, kontaktní, plní energie. Vždyť je léto, svoboda, volné dny, konečně zábava. Poetický obraz českých povodí. Jen do chvíle, než alkohol přemůže poslední zbytky rozumu, opatrnosti a stability. Pak rozhodně přestává legrace a často může jít i o život. I proto byste měli znát několik důvodů, proč nepít nebo alespoň až v bezpečí kempu, u táboráku, když kánoe osychají na břehu.

1. Následky mohou být fatální

Nebezpečného chování, kdy se nezřídka vodáci (občas i rodiče s dětmi) jen těžko dostávají z lodi na břeh, si všímají nejen kolemstojící „parťáci“, ale například i Unie výrobců a dovozců lihovin. Málokdo si uvědomuje nebezpečí, které hrozí, na vodě navíc platí nulová tolerance alkoholu stejně jako na silnici. Řídit loď a popíjet u toho alkohol je stejně nezodpovědné jako jet z hospody autem nebo na kole.

Málo zkušení rekreační vodáci pod vlivem alkoholu nemusí odhadnout sílu proudu pod jezem a z přemíry získaného sebevědomí se pouští bezhlavě do nebezpečných úseků řek. „Prosazujeme zodpovědný přístup k pití alkoholu, a proto chceme  apelovat na vodáky, aby s alkoholem počkali, až bezpečně zakotví v kempu,“ upozorňuje Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin.

2. Alkoholem „okřídlený“

Alkohol na vodě vede k podceňování rizik a přeceňování vlastních sil. Ztráta přirozeného respektu k vodnímu živlu může skončit až tragicky. „Opilí rekreační vodáci obvykle špatně odhadnou situaci nebo zbytečně machrují před holkami. V mžiku mohou ztratit rovnováhu, spadnout do vody a třeba se poranit o kámen. Nejhorší, co může lidi posilněné alkoholem napadnout, je sjíždět jez. To je přímo hazard se životem!“ komentuje nebezpečí na vodě český reprezentant ve vodním slalomu Vít Přindiš, který se zapojil do preventivní kampaně fóra Pij s rozumem. 

„Přesně to se mi stalo na vlastní kůži,“ svěřila se žena, která s nadšením sjíždí řeky už dvacet let. „Bylo to poučení, které jsem naštěstí odnesla jen sedřenou kůží na polovině těla a pořádným šokem. Silně podnapilá jsem sklouzla při přenášení kánoe přes šlajsnu a jela jsem pod jez. Naštěstí mě na poslední chvíli zachytili lidé, kteří se přišli podívat k řece. Stalo se to v místech, kde je spodní proud silný a už tam utonulo několik lidí. Bylo to poučení, od té doby se vždycky napiju až na oslavu dojezdu,“ dodává Jana. „Nepřála bych nikomu takový zážitek, na druhou stranu jsem přežila a dostala výstrahu.“

3. Řeč čísel

Statistiky o tragických nehodách na vodě, jako následku opilosti či alespoň přítomnosti alkoholu v krvi, se nevedou. Nejpodrobnější údaje si vytvářejí vodáci sami. Najdete je na www.raft.cz v rubrice Černá kronika. V průměru v Česku (respektive i v okolních státech, Češi velmi rádi a často sjíždějí rakouské toky, proto jsou do statistik zahrnuty) utone ročně 5 – 6 vodáků. Příčiny jsou různé: přecenění sil, špatná výbava, podcenění přípravy, alkohol, nepříznivé podmínky (počasí, stav vody, zákeřná místa, vodní víry), nepozornost, neznalost, nezkušenost, nešťastná náhoda.

4. Řeč zákona

Pití alkoholu na vodě zakazuje zákon o vnitrozemské plavbě. Vodáků se ovšem týká i vyhláška o technické způsobilosti malých plavidel, ta zase přesně popisuje výbavu lodi, jako třeba „nádobku na vylévání vody". Splnění všech povinností kontroluje Státní plavební správa, často ve spolupráci s policií. Pokud vodáci nadýchají do 1 promile, věc ve správním řízení vyřeší tento úřad. Pokuty se mohou pohybovat až do výše 100 tisíc korun, provinilec pak musí absolvovat celé běžné přestupkové řízení. Když vodák nadýchá víc než 1 promile, přestupek už patří policii a ta zjišťuje, zda nemůže jít o trestný čin. To je vlastně obdoba opilých řidičů. Vodákům hrozí v nejhorším případě až zákaz splouvání řek.

5. Fenomény posledních let a stálá tolerance

Vodáctví ohrožuje i fenomén posledních let, takzvané „plovoucí bary“, které nabízejí alkohol vodákům přímo na loď. To je podobné, jako kdyby si řidič na dálnici zajel do drive-in, objednal si panáka a pokračoval v jízdě. Na vodě je to ještě složitější v tom, že plavidlo nemá jednoho řidiče, ale na plavení lodi se podílí celá posádka.

Ztráta koordinace, stability vede velice často k převrhnutí lodi, což v lepším případě skončí drobnými oděrkami, ztrátou věcí, v nejtragičtějších i utonutím. Podobné jsou rafty proměněné v jedoucí restauraci. Bez ovládání, s partičkou veselých pasažerů se stávají neřízenou střelou, která může skončit dnem vzhůru. Nebezpečím je, že opilý člověk se zaklíní mezi kmeny, do míst, odkud se včas nedostane na hladinu a utopí se.

Na názor jsme se zeptali také odbornice MUDr. Evy Pluhařové z Brandýsu nad Labem:

Co se děje s tělem člověka pod vlivem alkoholu?

Po požití alkoholu vzniká stav zvaný ebrieta. Dle množství požitého alkoholu lze pozorovat v počátečních stádiích euforickou náladu, hovornost, ztrátu sociálních zábran, v dalších fázích snížení pozornosti, poruchy koordinace pohybů a při těžkých intoxikacích dochází až poruchám vědomí, k riziku zástavy dechu a oběhu.

Jak reaguje organismus, když opilý člověk skočí, spadne do studené vody?

Dojde-li k tonutí ve chladné vodě u opilého člověka, je na rozdíl od střízlivého stavu náchylnější k podchlazení, neboť alkohol způsobuje roztažení periferních cév. Rovněž dochází ke zpomalení obranných reflexů. Je zvýšené riziko srdeční arytmie a následky mohou být i fatální.

Co se všechno může stát?

Při pádech do vody z velké výšky, mezi kameny nebo do silnějšího proudu na řece hrozí kromě traumat končetin také nebezpečné úrazy hlavy, páteře, míchy. Při tonutí dochází k aspiraci vody a poruchám vědomí. Opilost často komplikuje práci záchranářů, neboť její příznaky se podobají příznakům nitrolebního poranění.

Jaké nebezpečí je nejrizikovější?

Nejrizikovější chování je podceňování situace a přeceňování vlastních schopností, ke kterému dochází už při nízkých hladinách alkoholu v krvi a na kterém se někdy podílí i hecování se ve skupině. Proto před nasednutím do kanoe či raftu doporučuji obezřetnou volbu partnera, zopakování si zásad první pomoci a s přípitkem počkat až na úspěšné zakončení plavby.

Co také dělá alkohol s organismem:Narušuje stabilitu
Rozšiřuje cévy, proto tělo rychleji ztrácí tělesnou teplotu
Snižuje schopnost koncentrace, pozornosti
Zpomaluje tělesné reakce a koordinaci pohybů

Jak se díváte na popíjení při sjíždění řeky?Jezdím s partou deset let a myslím si, že alkohol k vodáctví patří. Samozřejmě s mírou. Ale ranní „panáček“ na cestu, to už je náš rituál, kterého se nevzdáme. Když víme, co je přijatelné a „zdraví neohrožující“, nevím, proč si to nedopřát. - Libor M., Praha

Za sebe říkám, že alkohol na vodu určitě patří. Ale jak to platí všude, ani s alkoholem by se to nemělo přehánět a každý by si měl být vědom rizik. Voda je živel, který beze zbytku trestá neuvážlivost a hloupost. A tou přílišné nadužívání alkoholu na vodě zcela jistě je. Dobrý sluha, ale zlý pán. A rozhodně stojí za to dodat, že si nepřeju policejní kontroly na českých řekách. - Jiřina H., Plzeň

Já jsem si dal pauzu, když jsem jezdil několik let s dětmi na pánsko-dětské tripy. To jsme si spořádaně s kamarády po uložení potomků do stanů dali jedno, dvě pivka a šli spát. Ale když děti odrostly, vrátili jsme se k pravidlu: každá zastávka rovná se pivo. Rozhodně žádná opilost, ale spíš společenská pohoda. - Dalibor F., Český Krumlov

Autor: Redakce

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Proti setkání představitelů evropské krajní pravice protestovalo 15. prosince v Praze po osmnácté hodině poklidně několik desítek lidí.
13 3

Několik set lidí v Praze demonstruje proti projevům nenávisti

Stanislav Šulc.

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Je okouzlující a hladová, řekl kouč o české hvězdě Ledecké

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to malý krok do neznáma, ale už teď si obě strany chválí, jak se povedl. Bývalý americký snowboardista Justin Reiter letos převzal přípravu Ester Ledecké na prkně.

Kurz: Rakouskou vládu budou tvořit z poloviny ženy a ze dvou třetin odborníci

Zaměřím se na to, aby složení nové rakouské vlády odpovídalo genderové rovnosti a potřebě specializované odbornosti, přislíbil jedenatřicetiletý šéf rakouských konzervativců (ÖVP) Sebastian Kurz, který sestavuje vládu s pravicovou Stranou svobody (FPÖ). 

Začal platit protikuřácký zákon, hned přišly pokusy ho zmírnit

Jedním z největších kroků ministerstva zdravotnictví byl letos zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Takzvaný protikuřácký zákon zakázal od konce května kouření v restauracích. Zákon, který vykázal kuřáky před restaurace, navrhoval už ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v roce 2013. Sněmovně ho loni předložil předchozí ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Ta ho schválila až napodruhé v prosinci. Před několika dny projednával Senát návrh na jeho zmírnění, který ale neprošel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT