„Očekávám, že kompletní výsledky z šetření komise budou k dispozici v roce 2013, rád bych prověřil i magisterské studijní programy. Hodnocení by se pak měla odrazit i ve financování škol. Peníze by měly jít za kvalitou, ne za kvantitou,“ uvedl ministr školství Dobeš. Kritizuje současnou situaci, kdy vysoké školy v rámci boje o studenty přijímají absolventy středních škol bez přijímacích zkoušek.
Zahájení se zúčastnil i premiér Nečas
„Nemocné je ale celé české školství, nejen terciární vzdělávání. Změnit se musí i náročnost jednotlivých stupňů terciárního systému,“ vysvětluje ministr. Vrcholem celého systému by pak měla být univerzitní centra excelence, která budou spolupracovat se soukromým sektorem.
Kvalitní vzdělávání prosazoval při svém projevu na zahájení Akademického roku také premiér Petr Nečas. Česká republika dosud podle něj dosud těžila z toho, že má kvalifikovanou pracovní sílu, která není vzhledem k západní Evropě drahá. „Pokud chceme být dlouhodobě konkurenceschopní, potřebujeme obory s vysokou přidanou hodnotou. Reforma školství, hlavně terciárního, je proto nezbytná,“ uvedl premiér.
Symbolické zahájení
Ministr školství i proto slíbil, že bude do konce roku dotaženo schválení klíčového programu Výzkum a vývoj pro inovace. „Ministerstvo plánuje v příštím roce rozdat také 25 miliard korun na 30 vědeckovýzkumných center,“ vysvětlil Dobeš. To, že akademický rok zahájil letos právě v Plzni, označil, vzhledem ke kauze právnické fakulty, za symbolické. „Snad bude tento rok definitivním očištěním západočeské univerzity a právnické fakulty. Věřím, že volba nového děkana práv definitivně potvrdí očistný proces,“ dodal.
Ke kauze se ve svých projevech vrátili i ministr spravedlnosti a bývalý děkan fakulty Jiří Pospíšil a předseda České konference rektorů Petr Fiala. „To, že si rada rektorů vybrala ZČU jako místo konání slavnostního zahájení akademického roku, cítím jako podporu reformním krokům, které jsme na fakultě prosadili. Kauza by nyní měla být mementem toho, jak lze zneužít akademickou svobodu,“ míní Pospíšil s tím, že neuvažuje o omezení akademické svobody, ale o tom, zda mají dané orgány zodpovědnost nad tím, k čemu mají pravomoci.
Důvěra ve VŠ klesla
Podle Fialy celá aféra nadlouho poškodila pověst nejen ZČU, ale oslabila i důvěru veřejnosti ve vysoké školy jako celek. „S následky se budeme ještě dlouhou dobu vyrovnávat,“ předpokládá Fiala. Akademický rok 2010/2011 je zároveň posledním úřadujícím rokem současného rektora ZČU Josefa Průši. V únoru totiž končí jeho volební období. „Do té doby bych chtěl kauzu na právnické fakultě dotáhnout alespoň do stavu, kdy ji mohu předat nástupci.
Nyní by měl být hotový výstup pětičlenného etického panelu, který jsem sestavil. Ten v nejbližší době zveřejníme na stránkách univerzity,“ uvedl Průša. Dodal, že etický panel je přísnější než právo, které pochybení bývalého vedení právnické fakulty označilo pouze jako nepořádek v knihovně a nikoliv trestný čin. Jeho výstup ovšem žádný trest pro viníky neznamená. „Pro mě je hlavní , že tito lidé už stojí mimo fakultu,“ dodal rektor.