Střelba v jedné z budov areálu společnosti Aircraft Industries v Kunovicích, policejní vozy, vrtulník záchranářů a zásahová jednotka, která obklíčila objekt se střelcem a zraněnými uvnitř. Taková byla situace v podniku na výrobu letadel, kde zemřeli tři lidé.

Další žena utrpěla lehká zranění a byla převezena do nemocnice v Uherském Hradišti, řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan

Podle informací Deníku je střelcem v budově vedení společnosti Aircraft Industries Karel Musela, bratr někdejšího člena představenstva firmy Pavla Musely.

Mrtvými jsou prý členové představenstva

Policii upozornili na střelbu zaměstnanci. Na místo byla přivolána zásahová jednotka z Brna a pořádková jednotka ze Zlína. Náměstek krajského ředitele policie Jaroslav Vaněk novinářům řekl, že úmrtí tří osob se nedalo zabránit. V době příjezdu zásahové jednotky podle něj pachatel, jenž použil krátkou střelnou zbraň, ještě žil.

Dotazy k osobě střelce i počtu rukojmích Vaněk s ohledem na počínající vyšetřování odmítl zodpovědět. Podle státního zástupce Romana Kafky bude ve věci pravděpodobně vedeno trestní řízení pro zločin vraždy spáchaný na více osobách a pro zločin braní rukojmích také na více osobách. „Více se k tomu nehodí říci i s ohledem na oběti, pozůstalé, probíhající šetření a vyhodnocování případných dalších kroků podezřelého, o kterých ještě nevíme,“ řekl novinářům státní zástupce.

Situace v Kunovicích byla velmi dramatická. Útočník se v budově, kterou obklíčila speciální zásahová jednotka, zabarikádoval. Kvůli hrozícímu nebezpečí se záchranáři navíc nemohli ke zraněným, kterých původně bylo hlášeno šest, dostat. „Uplynuly dvě hodiny, než jsme se do budovy, kde ke střelbě došlo, mohli bezpečně dostat,“ popsal situaci Olšan. Událost byla zdravotníkům oznámena v 11:47. Na místě byl i policejní vyjednávač.

Někteří zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni. „Situace je špatná, lidé jsou v šoku,“ řekl ČTK jeden z nich. „Řekli nám jen, abychom nechodili k oknu. Lidé ze zadní části budovy, jak je technologie, museli ale svá pracoviště opustit a uvolnit místo policejním ostřelovačům,“ popsal novinářům muž, který pracuje v protějším objektu.

Server novinky.cz uvedl, že někdejší člen představenstva společnosti Aircraft Industries, zbrojař Pavel Musela figuroval v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle médií měl informace k údajné korupci při miliardové zakázce.

V roce 2008, kdy ministerstvo obrany s rakouskou zbrojovkou Steyr připravovalo novou smlouvu o pandurech, utrpěl na lovu těžký úraz při pádu z posedu. Při pádu si vážně poranil mozek a ztratil paměť. Jeho bratr Karel, který je podle některých informací útočníkem, je přesvědčen, že se úraz nestal náhodou a že zbrojařský magnát měl být zavražděn. O život mu měli údajně usilovat jeho společníci ve firmě Aircraft Industries a v jiných firmách.

Pavel Musela kdysi vládl českému byznysu se zbraněmi

Datum narození: 15. prosince 1958

Dosavadní kariéra: V roce 1983 nastoupil jako referent do zbrojařské společnosti Omnipol a podle médií působil v jejích službách mimo jiné v Alžírsku a Libyi. Podle informací, které se objevily v některých médiích, působil po roce 1989 jako obchodní rada na české ambasádě v Alžírsku. V roce 1992 se krátce stal členem představenstva výrobce letadel AERO Vodochody. Ve druhé polovině 90. let byl ředitelem Omnipolu. Od listopadu 2002 do června 2003 byl předsedou představenstva společnosti PAMCO INT., která se zabývala obchodem s leteckými komponenty a zbraněmi. Od června 2008 do ledna 2009 byl předsedou představenstva společnosti Aircraft Industries.

V současnosti je v obchodním rejstříku zapsán jako jeden ze společníků firmy PAMCO, spol. s r.o., viceprezident Smíšené česko-arabské obchodní komory, společník firmy COMATRADE spol. s r.o. a společník PRAGUE FINANCIAL AND TRADE SERVICES, s.r.o.

Ostatní:

- Jako ředitel zbrojařské firmy Omnipol patřil k nejvýznamnějším obchodníkům se zbraněmi v Česku. V roce 1997 se Omnipol pod jeho vedením pokusil vyvézt do Alžírska stovku zastaralých tanků T-72 z výzbroje české armády. Za utržené peníze chtěl Omnipol údajně koupit od Aera Vodochody tucet českých letounů L-39 a dodat je české armádě. Obchod však narazil na nesouhlas české vlády. Později Musela údajně prodal do Alžírska 17 starších cvičných letadel L-39, a to prostřednictvím firmy Pamco International, v níž držel 50procentní podíl. Údajně se také podílel na miliardovém obchodu s transportéry Pandur pro českou armádu, který provází podezření z korupce.

- Byl blízkým spolupracovníkem někdejšího předsedy ČSSD a premiéra Stanislava Grosse. Údajně sponzoroval i některé volební kampaně ČSSD.

- Podle médií dlouhodobě válčil o kontrolu nad českým zbrojním průmyslem s jiným úspěšným obchodníkem se zbraněmi, Richardem Hávou. Podle dřívějších informací deníku Blesk se Muselovi kvůli vazbám na francouzské zbrojní koncerny přezdívalo "francouzská spojka".

- Spoluvlastní firmu Pamco Int., jejíž dceřinou společností je pardubická T-CZ, někdejší TESLA, výrobce radiolokátoru Tamara.

- V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lub
ošem Novotným. Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Podle informací médií je nesvéprávný.

- Opakovaně se ale objevují spekulace, že se Musela mohl stát obětí vyřizování účtů. Jeho bratr Karel v červnu 2009 řekl deníku Blesk, že bratrovo zranění "nebyla náhoda, ale připravená věc." Server Novinky.cz dnes napsal, že podle Karla Musely stáli za tragédií zřejmě bratrovi společníci z firem Aircraft Industries a Pamco Int. Podle Novinek.cz jsou oba mezi oběťmi dnešní střelby ve firmě Aircraft Industries.

- Letos na podzim se o Muselovi začalo znovu hovořit v souvislosti s vyšetřováním podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle informací, které se objevily v médiích, měl Musela přístup k účtu na Gibraltaru, na který v roce 1999 údajně přišla provize pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) za privatizaci dolů.

Zdroj: ČTK
Zatím poslední velký případ střelby na Zlínsku za odehrál v září roku 2009 ve zlínské tiskárně Graspo.

Tehdy pětapadesátiletý muž postřelil dva manažery firmy a poté pistoli obrátil proti sobě.

Oběti útočníka skončily v kritickém stavu ve zlínské nemocnici, střelec svému zranění po několika hodinách podlehl. Více o tragédii si přečtete zde.

Kvůli smrti útočníka policie nakonec případ odložila. Více k tomuto najdete zde.

Aircraft Industries je pokračovatelem výroby letounů řady L 410

Vizitka kunovické letecké společnosti Aircraft Industries:

Historie: Společnost Aircraft Industries, a. s. byla do obchodního rejstříku zapsána 16. září 2004. Firma Aircraft Industries je účelově založenou společností pro vybrané perspektivní projekty leteckého průmyslu. V roce 2005 odkoupila konkurzní podstatu Leteckých závodů Kunovice, v následujícím roce obnovila výrobu dopravních dvoumotorových letadel L 410. V roce 2008 do společnosti vstoupil ruský akcionář, těžařský holding UGMK, který získal 51 procent akcií. Zbylých 49 procent drží česká obchodní společnost PAMCO INT.

Předmět činnosti: Aircraft Industries navazuje na sedmdesátiletou tradici závodu na leteckou výrobu v Kunovicích. Hlavním produktem společnosti jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410.

Hospodářské výsledky: Společnost loni zvýšila tržby o polovinu na 1,17 miliardy korun. O rok dříve to bylo 785,88 milionu korun. Zisk podniku loni stoupl na 173,58 milionu korun z 125,55 milionu o rok dříve.

Základní kapitál: 112,000.000 Kč

Počet zaměstnanců: 675 (ke konci roku 2010)

Ostatní: Letos byla Aircraft Industries vyhlášena firmou roku Zlínského kraje.

Zdroj: ČTK

Výběr případů střelby do lidí s více oběťmi

Červenec 2003 - Ladislav a John Pacovští zastřelili v Litvínovicích na Českobudějovicku tři muže. Byli to manžel, syn a zeť ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Podle některých svědků byl vražedný útok pomstou za to, že rodina ženě pomáhala. Soudy poslaly Ladislava Pacovského na 25 let a jeho syna Johna na 11 let do vězení.

Listopad 2004 - Pětadvacetiletý muž zastřelil v Tučapech na Táborsku po hádce svého otce, matku a o rok mladšího bratra. V roce 2006 byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Březen 2006 - V rodinném domku v Křemži na Českokrumlovsku zastřelil pachatel svou manželku a jejího syna. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen k 19 letům vězení.

Březen 2009 - Jednačtyřicetiletý muž zastřelil při rodinné oslavě v Petřvaldu na Karvinsku čtyři lidi. Mezi mrtvými byla jeho bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž obrátil zbraň proti sobě; v nemocnici zraněním podlehl.

Září 2011 - Muž ve Svitavách několika ranami z krátké střelné nelegálně držené zbraně zastřelil svoji družku a její nezletilou dceru. Následně spáchal sebevraždu.

Listopad 2011 - V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích zůstali po útoku střelce tři mrtví muži, jeden z nich je podle mluvčí krajské policie Jany Bartíkové útočník. Další žena utrpěla lehká zranění a byla převezena do nemocnice.

Zdroj: ČTK

(pb, ms, lap)