„K těmto velmi obtížným zákrokům unikátní laserovou metodou přistupujeme ve velmi výjimečných případech, kdy hrozí ohrožení zdraví a života nenarozených dětí a matky," přibližuje Ladislav Krofta, vedoucí Centra fetální medicíny ÚPMD.
V největším riziku jsou přitom jednovaječná dvojčata, která mají společnou placentu i vak. K laserové operaci se přistupuje tehdy, když jsou cévy v placentě propojené – zákrokem se spojení ukončí. Pokud to není možné, lékaři jednomu z dětí přeruší pupečník. Kdyby tak totiž neučinili, přišla by maminka o obě děti. Zákrok se obvykle provádí ve 22. týdnu těhotenství, v případě čtyř maminek ale šlo o případ tak složitý, že je lékaři raději převezli do špičkového centra v belgickém Leuvenu, s nímž porodnice spolupracuje.
Zákroky přímo v těle matky ale nejsou zdaleka to jediné, čím se v Podolí mohou pochlubit. Odborníci tady provádějí například operace rozštěpu u novorozenců, kdy je zákrok mnohem účinnější, nebo jsou tu jako jediní v ČR připraveni i na neslyšící maminky, pro něž tu je k dispozici i překladatel do znakového jazyka. I na slovenské rodiny teď navíc ústav rozšířil péči o děti, které mají vadu bránice, což způsobuje problémy s dýcháním. Špičkovou péči v Podolí podpořil i náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal. „Že má Česko jednu z nejnižších úmrtností novorozenců na světě, je dáno i zásluhou tohoto zařízení," zdůraznil náměstek. V rámci Evropy totiž máme vůbec nejméně úmrtí dětí ještě v břiše matky, a co se týče novorozenecké úmrtnosti, ta je druhá nejmenší hned po Švédsku.