Valenta zdůraznil, že se jedná pouze o podezření na nemoc. "Protože jediným projevem je zatím horečka, doufáme, že by se mohlo jednat o jinou nemoc, například malárii," řekl.
Byznysmen začal pociťovat zdravotní potíže 17 dnů po návratu z Afriky, řekla  mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Momentálně se vyhledávají všichni lidé, se kterými se muž po návratu do vlasti setkal, bylo zatím vytipováno zhruba deset lidí. Zjišťuje se míra rizika jejich nakažení, ale ebola podle Čechové i Valenty není přenosná v inkubační době, což je 21 dnů.

Vzorky krve pacienta byly zaslány odborníkům do Německa. "Byl proveden odběr materiálu, které otestují v Berlíně. Výsledky by měly být známy v pátek," řekl šéf České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula. Než bude jasné, zda má muž ebolu, nebo třeba malárii či horečku dengue, nemohou lékaři zahájit léčbu. "Pacient se nyní cítí lépe než před přijetím do nemocnice, ale zatím můžeme jen tišit příznaky nemoci, tedy horečku, bolesti a dehydrataci," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Krizový štáb

Už v pátek ráno se podle mluvčí ministerstva Čechové sejde krizový štáb ústřední epidemiologické komise a v 10:30 zdravotníci oznámí médiím první průběžné informace k případu. Výsledky testů dostane nemocnice od německých odborníků podle Šalka nejdříve v poledne.

V polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili, student se zřejmě nakazil malárií. V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí.

Národní centrum pro izolaci a léčbu nebezpečných nákaz má dva bioboxy, osm izolačních lůžek a dvě lůžka na jednotce intenzivní péče. V případě, že by byla kapacita Bulovky vyčerpána, lze použít centrum v Těchoníně na Orlickoústecku, kde má záložní infekční nemocnici armáda.

Tisíce obětí

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Poprvé se objevila v březnu v západoafrické Guineji, a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jedná se o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován. První případ nákazy na evropské pevnině se objevil nedávno ve Španělsku, kde se nakazila sestra pečující o pacienta s ebolou.

Ebola má dramatický nástup a vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033. Česká republika se podílí na pomoci zasaženým oblastem. Vláda v říjnu rozhodla, že pošle do západní Afriky humanitární pomoc v hodnotě přes čtyři miliony korun. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky se jedná o osobní ochranné pomůcky, jednorázové overaly a rukavice ze zásob ministerstva vnitra a overaly a ochranné brýle ze zásob Státní správy hmotných rezerv. Už dříve ministerstvo zahraničí poslalo přes organizaci Lékaři bez hranic tři miliony korun.

Krvácivá horečka
Ebola se letos začala rychle šířit 
v Africe. Jedná se o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus identifikován. Nemoc má dramatický nástup a vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Diagnostika je obtížná, protože prvotní symptomy mohou připomínat třeba chřipku. Pacienta sužuje slabost, má teplotu, která záhy rychle stoupá. Častými příznaky jsou zvracení, průjem, vnitřní či i vnější krvácení, pak začínají selhávat orgány, nejprve játra a ledviny. Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného. První případ nákazy na evropské pevnině se objevil nedávno ve Španělsku, kde se nakazila sestra pečující o pacienta s ebolou.  Její stav se zhoršil. Oznámila to dnes bez podrobností madridská nemocnice, kde je zdravotní sestra hospitalizována společně s dalšími šesti osobami, které lékaři preventivně monitorují. Podle madridské regionální vlády je žena v ohrožení života. V Makedonii podle agentury Reuters zemřel Brit, u něhož bylo rovněž podezření na nákazu ebolou. Británie zavádí zdravotní kontroly cestujících mířících do země z rizikové oblasti v Africe. (čtk, top)