Jde podle něj o neakreditované školy, které často sídlí v malých kancelářích, třeba pouze o dvou místnostech. Oficiálně vyučují například jazyky, ve skutečnosti ale slouží ke zlegalizování pobytu v Česku cizím státním příslušníkům. Těm se následně otevře volné cestování do všech zemí, které jsou součástí schengenského prostoru. Za vyřízení statutu studenta cizinci platí řádově tisíce až desetitisíce korun, poznamenal Benedikt. Pražská cizinecká policie se chce v příštím roce na tento trend více zaměřit.

Pobyt v Česku si cizinci pokouší zlegalizovat také fingovanými sňatky nebo třeba tím, že se nechají zapsat jako otcové dětí, které nemají v matrice uvedeného žádného otce. Matkám ze sociálně slabších rodin pak platí v závislosti na situaci tisíce až desetitisíce korun, poznamenali zástupci cizinecké policie.

Policisté také zaznamenávají zvýšený počet lidí, kteří získají povolení k pobytu v Schengenském prostoru v Polsku. V Česku si pak nechají doklady zfalšovat a pokouší se na jejich základě pracovat, řekl Benedikt.

Některé pokusy o falšování jsou velmi zdařilé

Za minulý rok policisté v Praze odhalili 176 zfalšovaných dokladů. Nejvíce z nich to byly pozměněné nebo falešné občanské průkazy a technické průkazy, kdy zloději ukradnou auto v Německu a v Praze se ho pokusí na základě falešných průkazů zlegalizovat. Pasy jsou podle Jaroslava Havlína z cizinecké policie falšovány méně, protože mají více stránek.

Zatímco některé pokusy o falšování jsou podle Havlína velmi zdařilé a podvodníci je v Česku používají úspěšně i několik let, další jsou spíše úsměvné. Patří mezi ně třeba falešný pas, ve kterém byl český text napsán bez diakritiky.

Na začátku listopadu bylo v Praze legálně nahlášeno k pobytu téměř 159.000 cizinců, což je více než třetina cizinců nahlášených v celém Česku. Kolik dalších je v hlavním městě nelegálně, je podle policie těžké odhadnout, ale mohlo by to být podobné číslo. Někteří z nich mají třeba povolený pobyt, nelegálně ale v Česku pracují.