„Šíření zbraní hromadného ničení i konvenčních zbraní představuje velkou hrozbu pro národní, regionální i světovou bezpečnost," řekl Shapiro. „Žádný stát ho sám nedokáže zastavit," uvedl. Účastníci konference by podle něj měli pracovat na koordinaci svých systémů kontroly vývozu zbraní.

Mezinárodní společenství bere Česko jako partnera 

Konference, které se účastní na 270 delegátů ze 60 zemí, Česko pořádá ve spolupráci s USA a s Kanadou. Podle Ivana Jestřába z ministerstva zahraničí pořadatelství konference dokládá, že mezinárodní společenství bere Česko v této věci jako významného a zodpovědného partnera.

„Jsme vnímáni jako stát, který nejenže má ta formální pravidla nastavená v rámci mezinárodních standardů velice kvalitně, ale také jako stát, který usiluje o to, aby jak na domácí půdě, tak i v tom mezinárodním hledisku plnil své závazky co nejlépe," řekl Jestřáb Českému rozhlasu.

Češi chtějí své zkušenosti předávat dál 

Podle něj má Česko zkušenosti s vytvořením nového systému kontroly zbrojních exportů díky přechodu z centrálně plánovaného systému na tržní hospodářství.

„My usilujeme o to, abychom tyto své zkušenosti předávali dál. Předáváme je státům západního Balkánu, jsme ale aktivní i vůči dalším zemím, jako je například Ukrajina," řekl.

Čtěte také: Držitelé 'zbrojáku' by si měli ohlídat dvouměsíční lhůtu před koncem platnosti