Novinářům to řekli organizátoři z firmy Diamonds International Corporation, která prodejní výstavu v prostorách svého sídla v Široké ulici na Starém Městě uspořádala již potřetí. Podle nich jde o největší výstavu diamantů v historii ČR.

Putovní výstava s exkluzivními exponáty zapůjčenými z prestižní burzy diamantů v Antverpách do Prahy přicestovala z Bratislavy. Poté expozici uvidí i v Karlových Varech, z Česka bude převezena do Varšavy.

„Diamant je nejen krásným produktem přírody, ale také alternativním investičním nástrojem,“ řekl Luboš Říha z Diamonds International Corporation. „Naším cílem je přiblížit lidem diamant jako vhodnou komoditu pro investice a ukázat široké veřejnosti krásu a nadčasovost diamantových šperků,“ konstatoval.

„Každý diamant, který je vystaven na této výstavě, je jedinečný, protože neexistuje na světě identický investiční kámen,“ řekl ČTK Říha. „Stejně jedinečné, jako jsou otisky lidského prstu či DNA lidského organismu, jsou i diamanty,“ vysvětlil.

Mezi nejzajímavější unikáty na výstavě podle něj patří například 22karátový černý diamant. „Předvedeme i totální hříčku přírody, 15karátový sněhově bílý diamant. To je věc, kterou si dovolím konstatovat, že nikdo zde v České republice dosud neviděl,“ uvedl. Vzácné jsou podle něj i vystavené modré a růžové diamanty. „Jejich hodnota permanentně roste, mnohdy až v desítkách procent ročně,“ prohlásil.

Výstavu provázejí mimořádně přísná bezpečnostní opatření; všechny exponáty jsou pojištěny u domácích či zahraničních pojišťoven. „Ochrana je výjimečná po všech stránkách ve dne i v noci,“ konstatoval Říha. Některé nejcennější diamanty jsou teprve na cestě z Belgie, expozici obohatí během dnešního dne.

V pracovní dny je výstava přístupná od 10:30 do 19:00; o víkendech od 14:00 do 18:00. „Výstava je určena široké veřejnosti,“ konstatoval Říha.

„Povědomí o tom, že diamant je nedostupný, a bavíme se o řádech milionů nebo desítek milionů korun, že takzvaný běžný člověk si to nemůže dovolit, není pravdivé,“ míní. Nejlevnější diamanty vhodné jako investice jdou podle Říhy koupit už za 150.000 až 200.000 korun; roční zhodnocení u nich činí šest až sedm procent. U velkých kamenů však investice může vlastníkovi přinést dokonce zhodnocení přes deset procent ročně.