Prezident republiky Václav Klaus řekl, že je potřeba i opačný postoj vyjadřovat nahlas. Uvítal to, že je slyšet také odpůrce přehlídky.

„Cílem festivalu je ukázat komunitu, podpořit rozmanitost a zdůraznit potřebu respektu," uvedl ředitel festivalu Czeslaw Walek. Už loňský ročník podle něj snad ukázal, že přehlídka nebyla žádná politická demonstrace. Věří, že letos přiláká ještě víc zájemců než loni, kdy si program nenechalo ujít 25.000 lidí. Do vůbec prvního duhového průvodu Prahou se pak zapojilo na 8000 účastníků.

Stejný počet nahlásili pořadatelé magistrátu i na letošní pochod na sobotu 18. srpna, i když doufají, že nakonec dorazí lidí víc. Změnili totiž jeho trasu. Zatímco loni byl start na náměstí Republiky, letos se vyjde od sochy svatého Václava. Právě tahle skutečnost popudila mnohé konzervativce. Podle některých je to znesvěcení symbolu české státnosti. Jiní se chystají protestovat v ulicích.

Iniciativa D.O.S.T. svolala do horní části Václavského náměstí v době průvodu své shromáždění na „obranu hrdosti normálních lidí". Podle představitelů hnutí je akce „obscénním festivalem", který propaguje „nesnášenlivou ideologii homosexualismu". Právě tento termín minulý rok použil prezident Klaus. „Já jsem jasně negativní názor na tuto akci vyjádřil v loňském roce, už nemám co nového bych k tomu řekl," řekla hlava státu před pár dny.

Primátor sklízí kritiku konzervativců

Iniciativa D.O.S.T. kritizuje pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS), že jako politik konzervativní strany znovu festival zaštítil. „Tento svět potřebuje vzájemnou toleranci, která se neopírá o žádné extrémní názory… Jsme skutečně ve století, kdy už neupalujeme čarodějnice a dokonce ani nepopravujeme homosexuály," řekl Svoboda. I když prý uznává právo každého na jeho názor, nesouhlasí s tím, že někteří netolerují zas právo jiných na vlastní život.

V centru Prahy uspořádají v době průvodu svou demonstraci na podporu „tradiční rodiny" i Mladí křesťanští demokraté. Proti pochodu jsou také odpůrci potratů či takzvaní pravověrní na Ukrajině. Pořadatele protesty nepřekvapily. Walek míní, že díky Prague Pride se chtějí některá sdružení po roce zas zviditelnit.

Festival nabídne kromě pochodu i koncert, bohoslužbu, sportovní akce, výstavy a diskuse. Letos chce představit hlavně skupiny, které zůstávají spíš skryty. Přiblíží tak třeba život postižených homosexuálů, transsexuálů či homosexuálních Romů. Jedním z hlavních témat je i rodičovství. „Naším dlouhodobým cílem je vytvořit jeden z nejzajímavějších a nejlepších festivalů Pride ve střední a východní Evropě," řekl Walek. Zdůraznil, že program je otevřený všem.