„V současné době nemáme jinou možnost, jak naše vzácné lvy rozmnožit, neboť se ukázalo, že samice Suchi je neplodná a pro Ginni je za dané situace jedinou šancí na potomstvo umělá inseminace. Právě ‚pražští lvi‘ přitom znamenají velkou naději jak pro evropský chov ohroženého druhu, tak pro zachování lva indického v globálním měřítku,“ vysvětlil v tiskové zprávě ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Zdroj: Youtube

Trio lvů indických – samec Jamvan a samice Suchi a Ginni – přišlo do Zoo Praha na konci října 2015. Jde o vůbec první lvy tohoto poddruhu za poslední dvě desetiletí, které se do Evropy podařilo dovézt přímo z jejich vlasti. Od té doby však všechny pokusy o reprodukci selhávaly. Pracovníci trojské zahrady našli geneticky příhodného, logisticky dostupného a potvrzeného chovného samce v Zoo Ostrava a v únoru 2018 si jej půjčili.

Pro novoroční akci totiž byl Sohan nutný. Lvice mají tzv. provokovanou ovulaci, což znamená, že ji přirozeně vyvolává mechanická stimulace při styku se samcem. „Během odpoledne bylo zaznamenáno 26 pokusů o páření, takže doufáme, že stimulace byla dostatečná,“ řekl kurátor chovu savců Pavel Brandl. Kvalitnější sperma však podle odborníků má Jamvan, který je původem rovněž z Gudžarátu.

Lev indický dnes žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu, v počtu zhruba 600 jedinců. Evropský chov čítá 143 jedinců, kteří navíc pocházejí z pouhých 11 dovezených lvů; nutně tak potřeboval oživit novou krví. Pražská zoo získala s pomocí české diplomacie v roce 2015 tři jedince z Indie.

Čerstvé semeno odebrali veterináři v deset hodin večer, k umělé inseminaci došlo půl hodiny po půlnoci. „Všechno šlo velmi dobře, zejména díky tomu, že jsme byli sehraný tým. Načasování na základě pozorování chovatelů bylo perfektní, místní veterináři odvedli skvělou práci při uspávání a stabilizaci zvířat, odběr semene samce se vydařil a stejně tak samotná inseminace. Budeme doufat, že byla úspěšná – na základě zkušenosti s jinými druhy bych pravděpodobnost úspěchu odhadl na šedesát až sedmdesát procent,“ uvedl po zákroku Thomas Hildebrandt, vedoucí oddělení Reprodukčního managementu Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoologických zvířat v Berlíně.

Avšak na zbývající procenta si budou muset fanoušci zvířat počkat. Podle mluvčí pražské zoo Lenky Pastorčákové nyní budou chovatelé budou lvici Ginni pečlivě sledovat a odebírat vzorky trusu. „Trus budeme vyšetřovat na přítomnost steroidních hormonů. První známky změn můžeme u samice pozorovat po šedesáti dnech, ale vzhledem k tomu, že by mohlo jít i o falešnou březost, musíme si opravdu počkat až na finální fázi, která nastává po 110 dnech,“ upřesnil Roman Vodička, hlavní veterinář Zoo Praha.