K činu došlo 26. září loňského roku v Šomanově rodinném domě v Příboře, kde se svým o osmnáct let mladším přítelem Martinem více než dva roky žil. Zde jej podle soudu v návalu vzteku zabil.

Šoman vinu popřel. Připustil jen drobnou potyčku. Podle něj osudného dne popíjeli. Pak se začali hádat. Důvodem byla skutečnost, že Martin několik měsíců nepracoval a nepodílel se na financování domácnosti.

Slovní potyčka záhy přerostla ve rvačku. Během ní Šoman Martina několikrát udeřil. Obžalovaný prohlásil, že po incidentu odjel do Kopřivnice. V jednom z tamních barů potkal muže, kterého si později přivedl domů – prý kvůli sexuálním hrátkám, do kterých chtěl zapojit i Martina. Toho však po návratu našel bezvládného na zemi. Přivolaný lékař konstatoval smrt.

Šoman prohlásil, že Martin v době jeho odjezdu do Kopřivnice žil a neměl žádná vážná zranění. Prý ho později musel zabít někdo jiný.

ČTĚTE TAKÉ: Muž před soudem popřel, že by zabil homosexuálního přítele

Obžaloba však jako vraha označila Šomana. „Nejprve mu údery rukou způsobil podlitiny a oděrky kůže na hlavě a v obličeji, a poté ho v úmyslu usmrtit razantně napadl blíže nezjištěným, avšak kombinovaným mechanismem útoku, vedeným především do oblasti obličeje a krku, následkem čehož u napadeného došlo k poranění krčních orgánů a následné smrti udušením,“ konstatovala žaloba, které dal nakonec za pravdu i soud.

Šoman byl souzen jako zvlášť nebezpečný recidivista. V roce 1997 jej brněnský krajský soud poslal za loupež na deset a půl roku za mříže. Z vězení byl podmíněně propuštěn koncem roku 2005. Zkušební dobu stanovil senát do 22. prosince 2012.

Více než jedenáct let nemohl krajský soud Šomanovi za vraždu uložit. Šoman si totiž bude muset odpykat i zbývající trest za loupež. Celková doba přitom nesmí překročit hranici patnácti let, jinak by se už jednalo o výjimečné odsouzení, pro jehož uložení nebyly v tomto případě splněny zákonné podmínky.

Šoman byl zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou. Rozsudek zatím není pravomocný.