Zakladatel firmy Petr Smetka, který si v pankrácké věznici odpykává 12letý trest, se hájil tím, že nebylo cílem klienty podvést, oklamat ani obrat – jen prý měl při převodech peněz na jiné společnosti podnikatelský záměr, který „nevyšel". Opakovaným Smetkovým žádostem o podmínečné propuštění z věznice Obvodní soud pro Prahu 4 opakovaně vyhověl – jeho rozhodnutí ale vždy zvrátil pražský městský soud. Stíhání dalších manažerů společnosti bylo ukončeno v rámci amnestie.

Jednání kolem finančních nároků bývalých klientů ale pokračují. Bezmála šest desítek rodin už přes deset let trápí noční můra: nerozhodne Městský soud v Praze tak, že se budou muset vystěhovat? Odročené jednání soudu spojené s hodnocením důkazů v podobě listin dnes již archivní povahy se koná ve čtvrtek.

Již v pondělí se ale s podrobnostmi kauzy budou moci seznámit senátoři. V Senátu Parlamentu ČR se dopoledne koná veřejné slyšení, jehož by se měla zúčastnit i ministryně spravedlnosti Helena Válková. Pozváni do Fürstenberského paláce jsou také zástupci sdružení bývalých klientů H-Systemu, Stavebního bytového družstva Svatopluk, družstva Maják, dále konkursní správci a rovněž právnička Hana Marvanová, která se v kauze intenzivně angažovala a již několik bývalých klientů v minulosti Deníku označilo jako člověka, který se jich jako jediný zastává. O jednání ve Fürstenberském paláci Deník informovala Tereza Melišová, spolupracovnice předsedy senátního výboru pro lidská práva Jiřího Čunka; tento moravský senátor za KDU-ČSL se o přípražskou kauzu H-System dlouhodobě zajímá a opakovaně ho bylo možno potkat i přímo v soudní síni.

Má přitom jasno: částečně napravit škodu vzniklou okradeným klientům přece nelze tím, že budou ve velkém okradeni lidé, kteří v H-Systemu také přišli o peníze, ale s pomocí půjček a příspěvků členů rodin, stejně jako svým přičiněním v podobě vlastní fyzické práce dokázali dosáhnout toho, že si na již postavených základech skutečně vybudovali své bydlení. Ano, Čunek hovoří o „krádeži" – a rozhodně se staví na stranu těch, kteří nechtějí opustit své domovy; lidí seskupených v družstvu Svatopluk. Proti nim stojí (či z Čunkova pohledu: je záměrně stavěna) tisícovka bývalých klientů H-Systemu, kteří zatím nemají nic.

Senátor ale trvá na tom, že to není chyba obyvatel horoměřické kolonie. Má za to, že by se bývaly daly získat velké peníze za pozemky z majetku zkrachovalé společnosti, které z jeho pohledu byly v rámci konkursního řízení prodány až nemravně lacino – silně pod cenou – a jejich skutečnou hodnotu ukazují až ceny při následném rozprodávání. Senátor v té věci dokonce podal trestní oznámení; má za to, že konkurs nebyl veden s péčí řádného hospodáře. Důvody k zahájení trestního stíhání konkrétních osob nicméně protikorupční policie nenašla. Naopak sám Čunek čelí trestnímu oznámení pro pomluvu; proti jeho výrokům se mimo jiných ohrazovala i Marvanová.

V rámci senátní debaty jistě bude řeč i o případu Jaroslava Sýkory, který již o svůj dům přišel. Nemovitost v odhadované hodnotě výrazně převyšující pět milionů korun byla v konkursu prodána za půl druhého milionu, třebaže sám Sýkora byl podle vlastních slov připraven zaplatit i částku vyšší. Nabídku ale nepředložil. Tvrdí, že k prodeji došlo bez jeho vědomí – a možnost přednostního nákupu nedostal.