Kandidáti poletují od debaty k debatě a jsou unavení ze stále stejných otázek. Jiří Drahoš už zrušil několik duelů s Mirkem Topolánkem. „Nevidím důvod se jich účastnit, neboť za hlavního soupeře považuji Miloše Zemana, který bohužel voliči pohrdá,“ sdělil na předvánočním setkání s novináři.

Přečtete si výroky jednotlivých kandidátů:

GrafikaZdroj: Deník

Nejen jemu ovšem vadí, že besedy bojkotuje právě Miloš Zeman, vůči němuž se všichni vymezují nejzřetelněji, jak ukázaly i reakce na jeho vánoční poselství.

Kandidáti na prezidenta
Prezidentští kandidáti: Do jmenováni profesorů bychom nezasahovali

Zemanova strategie nezapojit se do předvolebních diskusí a zpovzdálí sledovat snahy svých vyzývatelů, je  chytrá. V nich by se totiž musel především bránit, neboť každý z osmičky soupeřů by mu mohl předhodit desítky momentů, v nichž sel-hal, eventuálně se mýlil.

V těchto konfrontacích by se naplno vyjevilo, že Zemanovo prezidentství bylo zatíženo spoustou přešlapů, virózou u korunovačních klenotů počínaje a Peroutkovým neexistujícím článkem či chybějící kancléřovou bezpečnostní prověrkou konče. Bez rekonstrukce v přímém přenosu se nic z toho nepřipomíná.

Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš se voličům představí na 200 billboardech, rozešle i letáky

Rozhodně nemusí řešit problém, jaký má třeba akademik Drahoš. Toho ještě v létě neznalo asi dvacet procent voličů. Je musel nejdříve přesvědčit o své existenci, teprve pak o správnosti svých názorů. Díky zhruba třicetimilionovému sponzoringu mohl nově vyvěsit 200 velkoplošných billboardů, kde se představí lidem i ve vzdálených koutech země.

Všechny průzkumy ukazují, že do druhého kola postoupí Miloš Zeman a právě Jiří Drahoš. Od třetího Horáčka ho dělí podle aktuálního průzkumu CVVM deset procent. A právě tento rozdíl nutí Horáčka k větší výrokové razanci. Vychutnal si třeba omyl člena Drahošova týmu, který omylem zkopíroval pasáže z jeho statusů a vydával je za Drahošovy.

„Byla to hloupá chyba, přece si nikdo nemůže myslet, že bych opisoval jako nějaký žáček. Naopak jsem zaznamenal, že některé podněty, například slib otevření Pražského hradu veřejnosti i umělcům, převzal pan Horáček ode mne,“ říká Drahoš.

Debata s prezidentskými kandidáty proběhla 8. listopadu v Praze na Právnické fakultě. Pavel Fischer, Petr Hannig, Mirek Topolánek
Fischer napsal Zemanovi dopis. Zahajte kampaň, vyzval ho