Se změnou organizačního řádu se v ústavu mění odbor informatiky a digitalizace. Právě z něj odešla většina lidí, jedno oddělení zaniklo. Osm zaměstnanců přešlo do oddělení digitalizace a informačních technologií Archivu bezpečnostních složek (ABS). Odboráři označovali změny za protizákonné a za snahu nového vedení zbavit se nepohodlných lidí. Změny v ústavu souvisely s údajnými chybami v milionech naskenovaných archivních materiálů. Archiválie z ABS by už neměl digitalizovat ústav, ale archiv.

Před týdnem skončila v ústavu kontrola inspektorátu práce. Zaměřila se zejména na dodržování povinností spojených s pracovním poměrem a na součinnost zaměstnavatele a odborů. Podle Ryjáčka nezjistila nedostatky.

Konkurzy na vedoucí pozice

V ústavu se nyní konají konkurzy na vedoucí pracovníky ve vědecké části ústavu. Například ve výběrovém řízení na vedoucí oddělení výzkumu 1945-1989, které zkoumá komunistickou totalitní moc, uspěla běloruská historička žijící v Česku Alena Marková. V nejbližších dnech se uskuteční konkurz na šéfa oddělení výzkumu 1938-1945 a ředitele odboru výzkumu a vzdělávání.

Ode dneška také začne fungovat v Kanicích u Brna nové, moderně vybavené digitalizační pracoviště archivu ABS. To přibude ke stávajícímu pražskému. Cílem podle Ryjáčka je, aby se postupně digitalizovalo ve všech budovách, kde má archiv uloženy svoje dokumenty, a nemusely se kvůli digitalizaci nikam převážet. Za čas by se archiv měl rozšířit i o budovu v Braníku.