Nově budou moci hlasovat Češi na velvyslanectví v Lucemburku. V Iráku pak také na konzulátu v Irbílu. V Číně budou mít možnost volit nově na konzulátu ve městě Čcheng-tu, metropoli čínské provincie S'-čchuan. Stejnou příležitost budou mít na ambasádách v barmském Rangúnu a kambodžském Phnompenhu.

Volební místnosti budou nově i na zastupitelských úřadech v keňském Nairobi, senegalském Dakaru, zambijské Lusace a kolumbijské metropoli Bogotě.

Před čtyřmi lety mohli Češi volit na velvyslanectvích v Libyi nebo v Zimbabwe. Nyní jsou obě ambasády zavřené. Česko zrušilo své zastoupení také v malijském Bamaku a japonském Kjótu. Volit se nebude ani na generálním konzulátu v Doněcku, který Česko uzavřelo v roce 2014 kvůli bojům na východě Ukrajiny.

Čechům, kteří budou v cizině krátkodobě, doporučilo pořídit si pro hlasování voličský průkaz. Čeští občané, kteří jsou v zahraničí dlouhodobě či trvale, se mohou zapsat do voličských seznamů na zastupitelských úřadech. Ti, kteří tak dosud neučinili, mohou o zápis požádat do 10. září.

O voličský průkaz mohou požádat Češi mířící do ciziny na domovské radnici, a to písemně do 13. října nebo osobně do 18. října. Průkaz budou vydávat také zastupitelské úřady Čechům zapsaným v zahraničí, kteří by se například kvůli volbám chtěli vrátit do Česka.

Češi v cizině měli možnost vybírat si poslance ve volebních místnostech na zastupitelských úřadech či konzulátech zatím čtyřikrát. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy se rozhodovali mezi jihomoravskými kandidáty. Při následujících dvou volbách volili mezi jihočeskými kandidáty. Před čtyřmi lety i letos si budou vybírat ze středočeských adeptů na poslance.

Počet Čechů hlasujících v cizině se stabilně zvyšuje. Při premiéře před 15 lety přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6700, o čtyři roky později 8222. k předčasným sněmovním volbám před čtyřmi lety se dostavilo na ambasády 10 571 voličů z asi 14 000 zapsaných voličů.