Do večera může místy spadnout dalších 20 až 60 milimetrů vody. Hrozí vyvracení stromů, lokální sesuvy půdy a vzestupy hladin. Odpoledne budou srážky od jihu slábnout a ustávat, informoval v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Na jihozápadě Středočeského kraje a v sousedících okresech na východě Plzeňského kraje spadlo v noci a ráno za šest hodin 20 až 40 milimetrů, v extrémech až 60 milimetrů. Během dopoledne a odpoledne bude pásmo vydatných srážek postupovat přes západní polovinu Čech dále k severu do Ústeckého a později i Libereckého kraje," uvedli meteorologové. Výstraha na vydatné až extrémní srážky platí pro západní polovinu Čech do dnešních 17:00.

Kvůli vydatným srážkám se mohou dnes a v noci na pátek rozvodnit hladiny, na menších tocích se nedá vyloučit překročení prvního, nejnižšího povodňového stupně. Dopoledne už vyhlásili vodohospodáři bdělost na Kocábě ve středočeských Štěchovicích, první stupeň povodňové aktivity platí i na Klabavě v Hrádku v Plzeňském kraji, vyplývá z informací na webu povodňové služby ČHMÚ. Hasiči v Praze a Středočeském kraji evidují od rána zvýšený počet výjezdů, museli především čerpat vodu ze zatopených sklepů či suterénů domů.

Meteorologové rovněž upozorňují, že voda může podemlít silnice a mosty. Extrémní déšť dnes ráno například přerušil provoz na frekventované železniční trati mezi Prahou a Berounem.