Devětatřicetiletá uhynulá samice Nesárí byla dlouhou dobu nemocná. Téměř dvoutunové tělo zvířete bude po preparaci zachováno pro studijní a vědecké účely, řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Ve dvorské zoo ze severních bílých nosorožců zůstává samice Nabiré. Další čtyři nosorožce tohoto kriticky ohroženého druhu, samce Súdána a Suniho a samice Nájin a Fatu, dvorská zoo v prosinci 2009 převezla do rezervace Ol Pejeta v Keni. Zoologové věří, že v Africe se zvířata v jejich přirozeném prostředí podaří rozmnožit a mezinárodní projekt Poslední šance na přežití bude úspěšný.

Samice Nesárí do Afriky neodletěla kvůli nemoci a vysokému věku. "Už v době transportu (na konci roku 2009) jí veterináři dávali nanejvýš půl roku života. Byl to vlastně zázrak, že se dožila letošního jara," uvedla Myslivečková pro regionální Mladou frontu Dnes, která o úhynu dnes informovala.
Vedle samice Nabiré ve dvorské zoo a čtyř jedinců v rezervaci v Keni žijí ještě dva severní bílí nosorožci v zoo v americkém San Diegu. Jeden z nich byl do USA zapůjčen z dvorské zoo.

Zda severní bílí nosorožci ještě žijí ve volné přírodě, se spolehlivě neví. Na konci prosince 2009 se objevila informace, že posádka ruského vrtulníku údajně objevila v jižním Súdánu tři kusy těchto vzácných nosorožců, a to samce, samici a mládě.

Samice Nabiré ve výběhu dvorské zoo po úhynu Nesárí sama nezůstala

"Společníka jí nyní dělá samec jižního bílého nosorožce Nathal, který byl v Africe odchycen v roce 1971," uvedla Myslivečková. Vedle Nabiré a Nathala zoo chová ještě dalších 15 kusů nosorožců dvourohých. Celé stádo nosorožců o počtu 17 kusů patří k největší skupinám chovaným v zajetí na světě.