"Visegradská čtyřka je důležitá, ale trochu mi chybí pozitivní agenda," řekl Petříček. Podle něj se to začíná měnit s nynějším slovenským předsednictvím skupiny, které hledá způsoby, jak přinášet konstruktivní nápady pro EU. "Potřebujeme se nejen vymezovat, ale i ukázat, že máme co dát Evropě," dodal šéf české diplomacie.

"Trápí mě, že vnímání visegradské čtyřky v Evropě je velmi negativní a že jsme vnímáni jako antievropské uskupení, což je daleko od pravdy," míní Lajčák.

Podle něj si to však skupina čtyř středoevropských států zavinila sama svou rétorikou v době migrační krize, kdy působila jako uskupení nesolidární se zbytkem unie. "Teď máme hodně práce s tím, abychom ukázali, že visegradská čtyřka není jen protimigrační uskupení, ale že je součástí evropských řešení," uvedl.

Legitimní platforma

Podle Petříčka by se měla V4 vrátit k hodnotám, na kterých v 90. letech minulého století vznikla. "Visegradská čtyřka vznikla nejen kvůli rychlému návratu do Evropy, ale také protože jsme chtěli upevnit demokracii v našich státech, zakotvit v nich lidská práva," poznamenal.

Oba ministři se shodli, že V4 je dobrá platforma pro spolupráci středoevropských zemí a její existence v EU je legitimní stejně jako regionální uskupení dalších států, například tradiční spolupráce Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Petříček a Lajčák také upozornili, že pro Česko a Slovensko není V4 jediným formátem, v jehož rámci spolupracuje. Petříček zmínil mimo jiné takzvaný slavkovský formát, což je institut pro spolupráci Česka, Slovenska a Rakouska.