Odchod Británie by měl podle Lajčáka začít brzy, protože i tamní občané i lidé ve zbytku Evropy si zaslouží vědět, co rozhodnutí Britů o vystoupení z EU přinese. Účastníci schůzky by podle něj byli raději, kdyby proces začal, aby byly jasné důsledky hlasování. Nechtěl spekulovat, zda ještě existuje možnost, že by Británie nevystoupila.

Aktuálně podle něj nastalo právní vakuum, kdy politický stav neodpovídá právnímu. Británie by to měla řešit aktivováním příslušného článku unijní smlouvy. "Tím pádem by se právní stav stal souladným s politickou realitou," uvedl. Poté už není třeba pospíchat, proces bude vyžadovat jistou dobu. Nynější stav je nebezpečný tím, že vyvolává prostor pro populisty a "vykladače", dodal Lajčák.

Podle Zaorálka by špatnou odpovědí na situaci po britském referendu byla překotná integrace i dělání, že se nic nestalo. Důležité bude vytvoření nového vztahu s Británií. "Máme zájem, aby ten vztah byl kvalitní, abychom se v něm chovali jako přátelé, kteří se navzájem potřebují," řekl. "Nezáleží to ale jen na nás, ale i na Británii," dodal.

Druhou klíčovou oblastí je budoucnost zbývajících států v EU. "Jsme přesvědčeni, že musíme začít debatovat, co to (brexit) znamená pro EU a jakou unii do budoucna chceme," řekl. Šestice šéfů diplomacií se dnes podle něj shodla, že tato debata se musí vést v platformě všech 27 států a mají ji vést jejich lídři. V červenci by se měli na návrh Lajčáka sejít všichni ministři zahraničí.

Zaorálek vyjádřil přesvědčení, že členské státy ke svému životu projekt EU nutně potřebují. "Jsme připraveni udělat všechno pro to, aby tento projekt pokračoval i nadále," uvedl. EU by se měla soustředit na projekty, které mají praktické dopady na život lidí, dodal.

Podle Lajčáka unie řeší praktické věci, ale nefunguje jejich prezentování veřejnosti. "Řeší se množství institucionálních věcí, kterým lidé nerozumí a mají pocit, že zbytečně regulujeme život tam, kde to není nutné, a naopak selháváme tam, kde čekají jasné praktické odpovědi," řekl.

Pracovní skupina pro priority Česka

Priority samotného Česka pro vyjednávání s Británií o jejím vystoupení připraví podle dnešního rozhodnutí vlády pracovní skupina vedená tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou. Vláda také schválila mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku na jednání evropského summitu, který se v příštích dnech v Bruselu bude zabývat výsledky britského referenda. Před jednáním vlády Zaorálek uvedl, že chce premiérovi navrhnout, aby na summitu zastával cíl držet zbytek Evropy pohromadě, nejít do velkých integračních iniciativ a soustředit se na praktické věci jako nezaměstnanost, nerovnost v Evropě či bezpečnost.

Premiér Sobotka pro dnešní vydání rakouského deníku Der Standard zmínil, že unii hrozí po odchodu Británie vytvoření vlny separatismu, kterému se musí společenství postavit. Zdůraznil přitom, že EU považuje za pojistku proti opakování hrůz, k nimž došlo ve 20. století. "Evropa je i pro Čechy nejlepší garance stability a míru. Musí ale být akceschopnější, flexibilnější a méně byrokratická," řekl listu Sobotka.