Svržení komunistického režimu je podle Klause zásadní událost. "Byla to událost vysoce pozitivní. Vedla k radikální proměně našich životů, umožnila rychlé zahájení politické i ekonomické transformace naší společnosti, která nám umožnila stát se v relativně krátké době normální plnohodnotnou evropskou zemí," řekl bývalý prezident. "Vývoj po roce 1989 byl nesporným úspěchem. Nenechme si tento náš pocit a tuto naši jistotu nikým vzít," dodal.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (zprava) spolu se svými protějšky Jánosem Áderem z Maďarska, Andrzejem Dudou z Polska, Milošem Zemanem z ČR a Zuzanou Čaputovou ze Slovenska během oslav 30. výročí pádu berlínské zdi.
Svět si v Německu připomněl 30.výročí pádu Berlínské zdi

Podle Klause usilovali lidé v Československu i v dalších zemích někdejšího východního bloku o svobodu, demokracii, volný trh a národní suverenitu a po svržení komunistických diktatur se toho podařilo relativně rychle dosáhnout. Podle něj jsou ale tyto hodnoty nyní v ohrožení. "Dnes nám nehrozí komunismus s velkým K. Hrozí jiné podobně nebezpečné ismy, které jsou ve svém synergickém efektu také velmi nebezpečné. Bohužel je neumíme souhrnně nazvat, i proto se jim nedostatečně bráníme," řekl.

Genderová teorie

Jako hrozby zmínil ideologii spojenou s ochranou klimatu a genderovou teorii. "Ještě před nedávnem by nás nenapadlo, že dojde k tak obrovskému útoku genderismu na naši společnost. Že západní civilizace zaútočí na samotnou biologickou podstatu člověka. Že naše země fakticky akceptuje takové nesmysly, jako je pojem klimatická nouze," řekl.

Podle Klause jsou středoevropské země kvůli zkušenosti s komunistickým režimem citlivější vůči tendencím omezovat svobodu a suverenitu. "To se dnes velmi pozitivně projevuje tím, že se země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) staví ostražitě nebezpečným tendencím dnešní doby, kterými jsou environmentalismus, genderismus, transnacionalismus," řekl. "Musíme se vrátit k obhajobě našich čtyř atributů přirozeného, normálního světa, který se jako přirozený, normální jevil nám, našim rodičům a prarodičům," řekl.

Železnou oponu a smrt lidí při pokusu o emigraci připomíná také výstava, která v neděli začala v Kobližné ulici. Iniciativa Společně Brno připravila několik panelů, připomínajících období minulého režimu.
Ostnaté dráty a psí štěkot. Lidé v Brně zažijí, jak to dřív chodilo na hranicích