Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Krása: Životní úroveň seniorů a postižených se sníží

Jižní Čechy - Ředitel Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása před středeční demonstrací apeluje na vládu, aby přehodnotila škrty.

30.5.2012 30
SDÍLEJ:

Václav Krása (vpravo) kritizuje vládu.Foto: Deník/Radek Gális

Nechceme, aby nám česká vláda brala právo na důstojný život. Nechceme, aby vláda a politici, zapletení do mnoha finančních skandálů a rozkrádání, z nichž některé vyšetřuje policie, zbytečně brala peníze seniorům a zdravotně postiženým, kteří se nemohou bránit. Ať policie vyšetří všechna stamilionová a miliardová rozkrádání, potrestá viníky, zabaví jim nakradený majetek, a hned se najdou miliardy na seniory a handicapované spoluobčany.

Také s těmito  pocity vyrazili ve středu z celé republiky do Prahy tisíce lidí  na demonstraci, kterou pořádá Národní rada zdravotně postižených ČR (NRZP ČR) společně s Radou seniorů.

Demonstrace se koná ve středu od 13 hodin na Palachově náměstí, Praha 1, tedy před Rudolfinem, zastávka metra Staroměstská. Hlavním důvodem akce je nesouhlas se snižováním příjmů seniorů a lidí se zdravotním postižením.

Vzpoura outsiderů

„Lidé jsou naštvaní na současnou situaci a na působení české vlády," říká Jaroslava Pupíková, krajská koordinátorka NRZP ČR z Českých Budějovic.

„Hromadnou dopravu ale neorganizujeme. Tady od nás je to přece jen do Prahy dál než  z Tábora a zájemců o hromadnou dopravu se nám mnoho nepřihlásilo."
Ti, co demonstrovat pojedou, se tak vypraví do Prahy  na vlastní pěst.

„Základní je návrh vlády na snížení valorizací o dvě třetiny. Tento návrh by měl být realizován od 1. ledna příštího roku. V praxi to znamená, že valorizace nebude vůbec kopírovat inflaci. Je to, jako by ministr financí 1. ledna každému snížil důchod asi o 300  korun," říká Václav Krása.

„Od 1. ledna 2013 poroste daň z přidané hodnoty, nájem, cena elektrické energie, plynu. Zvýšení daně se projeví především u cen potravin a léků, takže dojde k obrovskému snížení životní úrovně všech lidí, kteří jsou závislí na starobních a invalidních důchodech. Je nezbytné, abychom se ozvali," zdůrazňuje Václav Krása.

„Vím, že  již bylo mnoho protestních akcí. Chceme vyjádřit nesouhlas se snižováním příjmů seniorů a lidí se zdravotním postižením. Naše země na tom není ekonomicky tak špatně, aby muselo dojít ke snižování důchodů, které jsou  pro ty lidi jediným příjmem," připomíná Václav Krása.

Církev nemlčí

Neutěšenou roli seniorů a postižených spoluobčanů si dobře uvědomuje také křesťanská církev, která se dlouhodobě zastává lidí se zdravotním i sociálním znevýhodněním a pomáhá jim například prostřednictvím celostátní sítě  charit  a diakonií.

„Není dobré na postižených lidech šetřit, ale je třeba na ně brát ohled," zdůrazňuje biskup Václav Malý, předseda   Rady Justitia ex Pax České biskupské konference, která se vážnou situaci chystá komentovat v některém ze svých následujících prohlášeních (www.iupax.cz).

„Požadavky seniorů a jejich nespokojenost se současným stavem jsou oprávněné," myslí si Olga Medlínová, ředitelka Oblastní charity Strakonice, která pro seniory zřizuje Dům klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích.

„Průměrný důchod našich klientů je kolem sedmi tisíc korun měsíčně. Po všech úhradách jim už teď zbude jen asi 15 procent jejich příjmu, což jim nestačí ani na léky a pomůcky. Lidi už pak nemají, aby si koupili, na co dostanou chuť, třeba banány nebo jogurt," dodává Olga Medlínová, kterou jako ostatní trápí, jak se vláda chová k seniorům a handicapovaným lidem.

Obrana ministerstva

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR se ale brání.
„Zpomalení růstu starobních důchodů je citlivou otázkou a krok velmi nepopulární, avšak jde o opatření, které přijímá jedna evropská vláda za druhou," říká mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

„Pokud bychom k takovému postupu nepřistoupili, je víc než pravděpodobné, že bychom se museli v příštích letech připojit k zemím, kde se penze reálně snižují, např. Švédsko a Řecko, nebo kde se skokově zvyšuje věk odchodu do důchodu třeba i o pět let, což je případ Itálie. Oproti jiným státům je řešení zvolené v naší zemi sociálně poměrně citlivé. Navíc je jasně a zákonem stanovena doba, po kterou toto omezení bude platit –  tři roky," tvrdí mluvčí.

„Nesouhlasíme ani s tvrzením, že handicapovaným jsou omezovány prostředky na kompenzační pomůcky," přidává se Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV.

„V současnosti je na kompenzační pomůcky poskytována minimálně 90procentní úhrada. Pokud zdravotně postižený  občan nemá dostatek finančních prostředků,  může mu být  spoluúčast ještě snížena," dodává Petr Sulek.

MPSV navíc přichází s novou dávkou – příspěvkem na zvláštní pomůcku. „Jde o dávku nárokovou, kdy je jednoznačně vymezen okruh osob, kterým je dávka poskytována a jsou stanovena jednotná pravidla pro její výši," říká mluvčí Viktorie Plívová.

„Stát tedy rozhodně nedává ruce pryč od bezmocných či starých a jejich problémy   řeší a poskytuje největší míru podpory ze všech skupin obyvatelstva. Nedávno jsme například navýšili rozpočet na sociální služby o dalších 140 milionů korun pro tento rok," dodává mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

Vláda šetří na handicapovaných

Ředitel NRZP ČR Václav Krása připomíná  fakta, jak vláda zhoršila situaci postižených:  „V ČR žije (podle ČSÚ z roku 2007) téměř 10 procent  populace se zdravotním postižením. Z toho jsou asi 4 % lidí, kterým zdravotní postižení ovlivňuje denní život a nejsou schopni žít bez denní pomoci druhé osoby.

Přijímaná opatření, která jsou součástí reformy, směřují k omezením práv a svobod osob se zdravotním postižením, spíš než k ochraně těchto práv.

Kladivo na rodiny

Přijímané zákony sociální a zdravotní reformy jsou protiintegrační, protože jsou omezovány prostředky na kompenzační pomůcky, na zdravotnické prostředky. Především dochází k restrikci podpor, které podporují mobilitu – příspěvek na mobilitu, vysoká spoluúčast při přiznání mechanického nebo elektrického vozíku, dávek na úpravu bezbariérového bytu apod.

Zásadním negativním faktorem  je snižování podpor rodin, které pečují o osobu se zdravotním postižením. Jedná se především o zrušení sociálního příplatku, zrušení souběhu rodičovského příspěvku
s příspěvkem na péči, významné zpřísnění kritérií pro přiznání příspěvku na péči, na kompenzační pomůcky a další.

Zcela bezprecedentní je zrušení tzv. kategorie osob zdravotně znevýhodněných. To je početná skupina osob asi 40 000 lidí, kteří mají lehčí zdravotní postižení, takže nemohou obdržet invalidní důchod. Přesto jim jejich zdravotní postižení znemožňuje najít zaměstnání.

Na tyto lidi dosud zaměstnavatelé mohli žádat o podporu a tím tito lidé mohli pracovat. Zrušením této kategorie přijdou téměř všichni o zaměstnání, protože jejich produktivita práce není srovnatelná s produktivitou práce zdravého zaměstnance. Tito lidé se octnou bez prostředků a budou přežívat na dávkách hmotné nouze. Jde třeba o lidi s lehčím mentálním postižením, pro které je zaměstnání nejen obživa, ale i vyrovnání statusu 
s ostatní populací.

Bez šance na práci

Zkrácení rozhodného období pro nárok na podporu v nezaměstnanosti z 3 na 2 roky postihne lidi se zdravotním postižením. Postihne je i zrušení kategorie osob zdravotně znevýhodněných, omezení finanční podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením jen na chráněná pracovní místa a současné snížení maximální výše poskytovaného příspěvku  nebo zrušení daňových slev pro zaměstnavatele osob se zdravotním postižením.  Proto lze říct, že osoby se zdravotním postižením byly zvoleny za hlavní zdroj finančních úspor ve státním rozpočtu," zdůrazňuje ředitel Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása.

Autor: Radek Gális

30.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 30
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
11 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Hotovo. Z fotbalových Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, ANKETA/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga na sítích. Válka se vede ženskými těly

Video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení