Správným názvem se prasečí chřipka nazývá Pandemic H1N1 2009 nebo chřipka A(H1N1) 2009. Očkovací centrum funguje každou středu od od 8 do 12 hodin a ve čtvrtek od 12 do 16 hodin a je určené zatím pouze pro děti s určitými chronickými onemocněními.

Máte nějaká doporučení pro rodiče, kteří by chtěli své dítě nechat očkovat proti prasečí chřipce?
Mým hlavním doporučením je, aby rodiče chronicky nemocných dětí opravdu chtěli své dítě ochránit očkováním. Poté musí navštívit pediatra, který potvrdí indikaci a vydá doporučení a rozhodne o vhodnosti očkování pro dítě. Rodiče musí přijít s dítětem, protože 30 minut po aplikaci vakcíny je nutné vyčkat v čekárně. Dále je nutné mít sebou očkovací průkaz.

Očkují se zatím pouze děti trpící nějakými chronickými onemocněními, kterými?
Pediatři mají seznam rizikových skupin definovaných Ministerstvem zdravotnictví, kde jsou zatím děti s chronickým onemocněním dýchacích cest včetně astmatu, onemocněním srdce a cév, závažnými chronickými ledvinovými onemocněními, neuromuskulárními poruchami a poruchami imunity včetně onkologických onemocnění. V očkování však měla být ponechána určitá volnost pediatrům a měly by do něj být zařazeny také děti s dalšími onemocněními, jak je to v jiných zemích světa, například s cukrovkou.

Liší se běžná a prasečí chřipka?
Prasečí chřipka probíhá zatím podobně jako sezonní s jednou výjimkou, má horší průběh u dětí. Z amerických statistik vyplývá, že počet zemřelých dětí je už teď vyšší než na běžnou sezonní chřipku. Ve skupině takzvaných těžkých respiračních onemocnění tvoří děti v evropské statistice 20 až 40 procent. A jedna třetina dětí s těžkým průběhem chřipky je přitom zdravá bez chronických onemocnění.

Objevily se názory, že vakcína proti prasečí chřipce není bezpečná. Co si o tom myslíte?
Reakce lékařů, kteří vakcínu odmítají, vyplývá podle mého názoru z neznalosti situace. Látka byla schválena evropskými autoritami a velmi pečlivě se sleduje výskyt nežádoucích účinků a komplikací. Tak je to vždycky s novou vakcínou. Z těchto sledování zatím vyplývá, že není potvrzený žádný neobvyklý výskyt nežádoucích reakcí.

Jak bude očkování postupovat dál?
Uvítali bychom, kdyby se snížila věková hranice na děti od 6 měsíců. Pak by se očkovaly chronicky nemocné děti od 6 měsíců. Dále pak rodiče dětí do 6 měsíců, to je skupina, která u nás chybí. Potom by se měla vakcína uvolnit pro každého, kdo by měl zájem.

V čem vidíte největší rizika chřipky?
Chřipka se považuje za banální onemocnění a ve většině případů tak probíhá. Jenže v malém podílu je průběh těžký. Komplikuje se nejčastěji zápalem plic a začíná řetězec potíží, který může skončit skutečně až smrtí.

Čtěte také:
Politici zneužívají prasečí chřipku, tvrdí experti
Doktoři by se proti prasečí chřipce očkovat nedali